Srbija izdala prvu dozvolu za emisije štetnih gasova: Kako sve funkcioniše?

Rokovi za podnošenje zahteva i izdavanje dozvola za emisiju gasova sa efektom staklene bašte (GHG) regulisani su Zakonom o klimatskim promenama.

MONDO/Stefan Stojanović

Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo je prvu dozvolu za emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG), čime se prvi put u Srbiji postrojenjima uvode obaveze monitoringa i izveštavanja o emisijama GHG na nivou energetskih i industrijskih postrojenja, u skladu sa Zakonom o klimatskim promenama i pratećim podzakonskim propisima.

Nije objavljeno kome je prva dozvola izdata.

"Podnošenje zahteva za dozvolu i prateće dokumentacije u potpunosti je digitalizovano i obavlja se putem e-GHG platforme kojoj se može pristupiti na sajtu Ministarstva. Istovremeno, e-GHG platforma omogućava jednostavniju komunikaciju između operatera i Ministarstva, odnosno Agencije za zaštitu životne sredine i u njoj se nalaze sva relevantna uputstva, smernice, podzakonski akti i informacije za operatere", rekla je državna sekretarka Sandra Dokić.

Rokovi za podnošenje zahteva i izdavanje dozvola za emisiju gasova sa efektom staklene bašte (GHG) regulisani su Zakonom o klimatskim promenama. Za nova postrojenja, operateri su u obavezi da pribave dozvolu pre početka rada. Ministarstvo zaštite životne sredine izdaje dozvolu u roku od četiri meseca od prijema kompletnog zahteva, nakon pozitivne ocene Agencije za zaštitu životne sredine.

Za postojeće operatere postrojenja, rok za podnošenje zahteva bio je 5. jul 2024. godine. Dozvola se izdaje u roku od devet meseci od prijema potpunog zahteva.

Vrste aktivnosti i gasovi sa efektom staklene bašte za koje operater postrojenja pribavlja dozvolu za emisiju gasova sa efektom staklene bašte propisani su Uredbom o vrstama aktivnosti i gasovima sa efektom staklene bašte, koju možete pogledati u PDF fajlu.

Pod emitovanjem gasova staklene bašte se smatraju aktivnosti od prerade mineralnog ulja ili koksa, preko proizvodnje raznoraznih metala do transporta ili skladištenja gasova. U svim ovim procesima se oslobađaju velike količine ugljen-dioksida što je štetno po životnu sredinu.

(EUpravo zato/Ekapija)