Najveća evropska mačka viđena u našem komšiluku: Bila je potpuno istrebljena

Evroazijski ris je samotnjačka i izrazito teritorijalna životinja koja se u prirodi vrlo retko može videti.

Foto: Shutterstock

Na području Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje, u Hrvatskoj, trenutno se sprovodi projekat sistemskog praćenja velikih zveri, kako bi se osigurala njihova zaštita i dugoročno očuvala bogata bioraznolikost ove oblasti.

Zaposleni parka su podelili vest koja je razveselila sve ljubitelje prirode i divljih životinja: evroazijski ris je viđen na čak dva lokaliteta.

Evroazijski ris (Lynx lynx) je najveća evropska mačka i ujedno jedan od najskrivenijih stanovnika šuma sa naših prostora.

Prepoznatljiv je po kratkom repu s crnim vrhom, čupavim ušima i snažnom, mišićavom telu. Reč je o samotnjačkoj i izrazito teritorijalnoj životinji koja se u prirodi vrlo retko može videti, što svaki ovakav dokaz prisutnosti čini još značajnijim.

U Hrvatskoj ris danas uglavnom naseljava područja Gorskog kotara, Like i delove Velebita i Istre, a ponekad se javlja i na području Rijeke, Dalmatinske zagore i Karlovačke županije. Istrebljen je početkom 20. veka, ali zahvaljujući reintrodukcijskim programima i zaštitnim merama vraćen je u tamošnje šume tokom 1970-ih godina.

Ris je u Hrvatskoj strogo zaštićena vrsta prema Zakonu o zaštiti prirode, a istovremeno je i ugrožena vrsta na evropskom nivou.
Njegova prisutnost je važan pokazatelj očuvanosti ekosistema, budući da se nalazi na vrhu lanca ishrane i ima ključnu ulogu u održavanju prirodne ravnoteže.

Gde sve živi evroazijski ris?

Ris je najveća evropska mačka zastupljena sa dve podvrste: severna, koja je krupnija, a živi na Balkanu, Rumuniji, u Slovačkoj (Karpati) i u Rusiji do Urala i Kavkaza, i južna, koja je sitnija, a živi na Pirinejskom poluostrvu.

U Srbiji je vrlo proređen, pa je pod stalnom zabranom lova, a naseljava Šar planinu, Koritnik, Prokletije, Mojstirsko - Draške planine, Nacionalni park Tara, Nacionalni park Đerdap, Severni Kučaj - Miroč, Deli Jovan, Južni Kučaj, Staru planinu, Rtanj, Ozren, Devicu, a njegovo prisustvo je registrovano i na drugim lokalitetima u Srbiji (Deliblatska peščara, Sićevačka klisura, Mokra gora, kanjon Trešnjice, kanjon Uvca, Ovčarsko - kablarska klisura, Sokolske planine, Svrljiške planine...).

Nekada su ovu životinju viđali od Atlantskog do Tihog okeana.

U Srbiji je zakonom zaštićena vrsta, usled male populacije.

(EUpravo zato/Index.hr)