Letovanje u Španiji pod strogim uslovima i paprenim kaznama: Šta sve treba da znate pre puta?

Ako planirate letovanje u Malagi, imajte na umu da su lokalne vlasti pooštrile pravila ponašanja za turiste.
Turistkinja u Malagi Foto: Shutterstock/Unai Huizi Photography

Planirate li putovanje u Malagu ovog leta? Ovaj andaluzijski grad ima poruku za vas. Tačnije - deset poruka.

"Obucite se pristojno" i "Ne privlačite previše pažnje" nalaze se na vrhu liste zlatnih pravila koje je grad objavio u okviru kampanje "Unapredi svoj boravak".

Kampanja, pokrenuta prošlog leta, sada je ažurirana i ima za cilj da obuzda neprimereno ponašanje pojedinih turista.

Koja su nova pravila?

Na autobusima, bilbordima i društvenim mrežama sada je istaknuto deset preporučenih pravila ponašanja, osmišljenih da umanje tenzije između lokalnog stanovništva i turista, jer mnogi građani Malage smatraju da je grad dostigao tačku pucanja.

Turistima se savetuje da vode računa o buci, posebno noću; da izbegavaju vikanje i puštanje glasne muzike u stambenim zonama; i da koriste za to predviđene kante i toalete.

Električni trotineti i bicikli zabranjeni su u pešačkim zonama, dok se nošenje oskudne odeće i razgolićenost van plaže smatraju neprimerenim.

Prošle godine Malaga je povećala kazne za prekršaje poput bacanja smeća, preglasne buke i pijanstva na javnim mestima - čak do 750 evra.

Ali i pored toga što grad pokušava da "uobliči" ponašanje gostiju, mnogi meštani smatraju da je problem daleko dublji od puke (ne)pristojnosti.

Malaga Foto: Shutterstock/ Wolf-photography

Talas nezadovoljstva turizmom širom Španije

Španija se suočava sa sve većim otporom prema masovnom turizmu.

Od Barselone do Balearskih ostrva, građani organizuju proteste zbog rastućih kirija, manjka stambenog prostora, prenatrpanosti i negativnog uticaja turizma na životnu sredinu.

U Malagi su prošle godine demonstranti lepili nalepnice sa porukama:

"Ovo je nekad bio moj dom", izražavajući ljutnju zbog prekomernog turizma.

Slični protesti desili su se i u San Sebastijanu, Barseloni, Palmi de Majorci, Tenerifima i Sevilji tokom 2024. godine, a trend se nastavlja i u 2025.

U martu i aprilu ove godine organizovani su novi protesti širom zemlje, neposredno pred uskršnji turistički talas.

Građani traže ograničenja za kruzere, restrikcije kratkoročnog izdavanja stanova i održiviji model turizma koji daje prednost lokalnom stanovništvu.

Turisti ispred katedrale u Malagi Foto: Shutterstock/ Wolf-photography

Španija pooštrava propise

Nove regulative već odražavaju ove zahteve.

Španski Vrhovni sud potvrdio je odluku vlasti Katalonije o uklanjanju skoro 66.000 ilegalnih oglasa za iznajmljivanje na Airbnb-u i sličnim platformama.

Na Balearima su uvedene strože kontrole konzumacije alkohola i zabranjeni su party brodovi, kako bi se ograničilo razuzdano ponašanje.

Barselona je otišla i korak dalje.

Naime, ona planira da do 2028. godine potpuno ukine izdavanje stanova turistima, čime bi se hiljade nekretnina vratile na tržište dugoročnog najma.

Turisti su dobrodošli - ali uz poštovanje pravila

Turizam i dalje čini ključni deo španske ekonomije, ali poruka gradova ovog leta je jasna: gosti su dobrodošli, ali ne po svaku cenu.

Bilo da putujete u Malagu, Madrid ili na Majorku, očekujte više pravila, više kazni i manje tolerancije za ponašanje koje remeti život lokalnog stanovništva.

Putnici bi trebalo da se informišu o lokalnim pravilima, poštuju prostor i život meštana, i iznad svega - da putuju savesno.

Ili, kako to kažu plakati u Malagi: "Ne upadajte u oči."

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)