U "srpskoj Toskani" biće izgrađena eko-staza: Ovo će obogatiti postojeći sadržaj a sličnih ruta ima širom Srbije

Topola, često nazivana "srpskom Toskanom", zahvaljujući pitomim brežuljcima, vinogradima i bogatom kulturnom nasleđu, nosi duh mediteranske elegancije usred Šumadije. Sada dobija još jedan razlog da posetite ovaj grad.

Topola Foto: Neda Gavrilovicc/Shutterstock

Opštini Topola biće dodeljeno 10 miliona dinara za unapređenje turizma kroz projekat Oplenačka eko-staza. Sredstva su obezbeđena putem konkursa Ministarstva turizma i omladine za sufinansiranje turističkih projekata planiranih za realizaciju u 2025. godini.

Projekat predviđa izradu projektno-tehničke dokumentacije, postavljanje dve nadstrešnice koje će služiti kao stanice za električne bicikle, kao i nabavku, instalaciju i obezbeđenje bicikala sa potrebnim licencama i pratećom opremom. Pored toga, biće organizovan stručni nadzor nad izvođenjem radova kako bi se osigurala uspešna realizacija.

Opšti cilj projekta je doprinos razvoju zaštite životne sredine, turizma, sporta i rekreacije opštine Topola kroz poboljšanje kvaliteta života građana.

Na taj način će se obogatiti postojeći sportsko-rekreativni i turistički sadržaji i povećati ekonomska i ekološka konkurentnost opštine na turističkoj mapi Srbije.

Takođe, uticaće i na broj turista i turistički promet, kao i unapređenje turističke infrastrukture i sportsko-rekreativnih objekata i sadržaja u Topoli.

Šta su eko-staze i gde se nalaze najpoznatije u Srbiji?

Eko-staza je posebno uređena ruta za pešake, bicikliste ili različite edukativne ture kroz prirodna područja, uz minimalno narušavanje prirodnog ambijenta. Duž ovih staza obično su postavljene informativne table koje posetioce upoznaju sa biljnim i životinjskim vrstama, prirodnim fenomenima, istorijskim lokalitetima i značajnim pejzažima.

U Srbiji postoji više poznatih eko-staza koje privlače ljubitelje prirode i aktivnog odmora.

Na Fruškoj gori uređene su staze poput Zmajevca i Stražilova koje vode kroz Nacionalni park i omogućavaju upoznavanje sa bogatom florom i faunom ovog područja. Zlatibor nudi šumske staze oko Tornika i Ribničkog jezera, dok Tara, kroz staze poput Banjske stene i Predovog krsta, pruža spektakularne poglede na okolne predele.

U Ovčarsko-kablarskoj klisuri uređene su pešačke i biciklističke staze koje prate tok Zapadne Morave, dok Deliblatska peščara, poznata kao Evropska Sahara, nudi jedinstvene rute kroz peščani pejzaž. Na Kopaoniku, iako prvenstveno po zimskom turizmu, tokom letnjih meseci uređene su staze za planinsko pešačenje kroz Nacionalni park.

U Sokobanji takođe postoji popularna eko-staza Lepterija-Sokograd spaja prirodne lepote sa bogatom kulturno-istorijskom baštinom ovog kraja.

(EUpravo zato/Energetski portal)