Italijansko selo nudi Amerikancima kuće za evro: "Ako ste razočarani Trampovom pobedom, dođite u raj na Sardiniji"

Italija je poznata po prodaji kuća za evro, a nakon američkih predsedničkih izbora, pokrenuta je veb stranica namenjena potencijalnim američkim iseljenicima. U ponudi je više jeftinih domova.

UWE KRAFT / imago stock&people / Profimedia Sardinija

Reizbor Donalda Trampa za predsednika SAD namučio je mnoge Amerikance toliko da su poželeli da napuste zemlju.

Jedno selo na italijanskoj Sardiniji u tome vidi svoju priliku za zaradu, pa su ožalošćenim i nezadovoljnim Amerikancima ponudili kuće za evro.

Kao i mnoga druga mesta u ruralnoj Italiji, Ololaj dugo pokušava da ubedi strance da se dosele kod njih i doprinesu oživljavanju sela, nakon decenija depopulacije, prenosi CNN.

Italija je inače poznata po prodaji kuća za evro, a nakon američkih predsedničkih izbora, održanih 5. novembra, pokrenuta je veb stranica namenjena potencijalnim američkim iseljenicima. U ponudi je više jeftinih domova.

"Da li vas je globalna politika iscrpla? Želite li da uživate u uravnoteženijem načinu života, uz brojne nove mogućnosti? Vreme je da počnete da radite na svom evropskom begu u zadivljujući raj Sardinije, stoji na sajtu.

Gradonačelnik Frančesko Kolumbu rekao je da je sajt napravljen da privuče razočarane američke birače.

"Fokusiramo se, pre svega na Amerikance. Ne želimo da branimo ljudima iz drugih zemalja da se prijavljuju, ali će Amerikanci imati bržu proceduru. Oni će najbolje pomoći u oživljavanju zajednice", dodao je.

Ololaj nudi tri vida smeštaja: besplatne privremene domove "digitalnim nomadima", kuće od jednog evra kojima je potrebno renoviranje i kuće spremne za useljenje po cenama do 100.000 evra (105.000 dolara).

Poseban tim će zainteresovane kupce voditi kroz svaki korak kupovine, od organizovanja obilazaka nekretnina do pronalaženja izvođača radova, građevinaca i snalaženja oko potrebnih papira.

Costfoto / ddp USA / Profimedia  Pobeda Donalda Trampa navela je mnoge Amerikance da razmišljaju o odlasku iz zemlje

U prošlom veku, broj stanovnika Ololaja se smanjio sa 2.250 na 1.300. Samo nekoliko beba se rađa svake godine. Mnoge porodice su napustile selo u potrazi za boljim životom.

Tokom poslednjih nekoliko godina, populacija dodatno opada, pa danas tamo živi jedva 1.150 ljudi.

Ipak, ponuda "preferencijalnog tretmana" Amerikanaca, može da izgleda pomalo kontroverzno.

Na sajtu se ne spominje američki pasoš kao preduslov, ali Kolumbu kaže da će građani SAD biti favorizovani.

"Naravno, ne možemo posebno da pomenemo ime jednog američkog predsednika koji je upravo izabran, ali svi znamo da je on taj od koga mnogi Amerikanci sada žele da pobegnu i napuste zemlju", poručio je Kolumbu.

Za sada je registrovano više od 38.000 zahteva za informacijama o kućama, uglavnom iz Sjedinjenih Država.

Printscreen/liveinollolai.com  Za sada je na sajtu sela Olojala registrovano više od 38.000 upita o kućama koje se prodaju za evro

Naravno, iako kuća za jedan evro zvuči vrlo primamljivo, troškovi renoviranja su mnogo veći.

Od 2018. godine je samo deset takvih kuća prodato i renovirano.

Ololaj se nalazi u planinskim predelima gde i dalje vladaju tradicionalne poljoprivredne prakse. Hvale se svežim vazduhom, bez zagađenja, manjkom gužve i odličnim vidikovcima.

U jesen se stare taverne i štale otvaraju za javnost tokom festivala kada se mogu probati vino, šunka, sir i drugi delikatesi. Ova oblast je poznata po siru kasu fjore sardo.

Svakog februara se održava i karneval.

(EUpravo zato/CNN)