Ana je došla iz Italije i oduševila se balkanskom zemljom! Stan od 100 m2 košta 200 EUR, klima je blaga, posla ima

Život u Evropi, ali i u zemljama regiona sve je skuplji. Jedna zemlja se, međutim, izdvojila po nešto nižim cenama.

arda savacoullar / Alamy / Alamy / Profimedia Tirana, Albanija

Pored Nemačke, Irske, Norveške, Švajcarske i drugih bogatih evropskih zemalja popularnih za život, delom zbog boljih uslova za rad, delom zbog boljih uslova života, tu su i neki novi neotkriveni biseri.

Naime, Ana iz Italije je za portal Expat.com podelila svoje iskustvo života u Albaniji. Ona tvrdi da za nju život u toj zemlji ima mnogo prednosti u odnosu na njen život u Italiji. Tokom kratkog odmora u Draču u novembru 2021. godine, ona, njen suprug i sin bili su oduševljeni albanskim gradom. Niži troškovi i bolji kvalitet života u odnosu na Italiju bili su ključni razlozi preseljenja, prenosi Večernji list.

Nakon što su razmislili, odlučili su se na taj radikalan korak, istražili poslove u Albaniji i odlučili da se presele krajem decembra. Kao glavni razlog istakli su ekonomske prilike koje je donela pandemija koronavirusa. Ana je do 2015. godine radila u administraciji, ali je ostala bez posla, a nakon toga je imala privremene poslove, uključujući i rad u domu za stare. Nije mogla da nađe ništa sa punim radnim vremenom.

Ohrabrena situacijom, ona i njen suprug, koji je IT preduzetnik, razmišljali su da se presele u Albaniju, koja ima niže troškove života. Pored blage klime, Drač ih je privukao svojom prirodom i time što leži uz more. Nakon preseljenja, Ana je za nedelju dana našla posao. Razgovarala je sa poznanikom i dobila ponudu za administrativne poslove u albanskoj kompaniji koja posluje sa Italijom, što joj je olakšalo početak rada zahvaljujući znanju jezika i prethodnom iskustvu.

Ističe i da su troškovi života znatno niži – na primer, zakup stana od 100 kvadrata iznosi 200 do 350 evra, dok bi u Italiji bio najmanje 700 evra. Troškovi struje i vode u Draču se kreću od 80 do 100 evra mesečno, a sveža hrana je jeftinija i ukusnija. Ana radi od 8 do 16.30, sa pauzom za ručak. Po povratku kući ima vremena za sebe i svoju porodicu.

"Uživamo u šetnji gradom i plažom, a leti istražujemo i druge delove Albanije", rekla je ona.

Iako u firmi koristi italijanski, odlučila je da nauči albanski i engleski. Priznaje da nije očekivala da će njen život krenuti u ovom pravcu, nedostaju joj bliski prijatelji iz Italije, ali ne žali ni za čim.

"Drač je odlično mesto za penzionere – čak i sa nižim primanjima možete uživati u kvalitetnom životu", kaže ona.

Dodaje, međutim, da plate uglavnom nisu visoke, ali oni koji započnu sopstveni biznis ili rade za međunarodne klijente mogu dobro da zarade.

(EUpravo zato/Večernji.hr)