Ekonomija Islanda raste brže od većine evropskih zemalja nakon uvođenja kraće radne nedelje širom zemlje i bez smanjenja plata, pokazalo je istraživanje.
Između 2020. i 2022. godine 51 odsto radnika u zemlji prihvatilo je ponudu kraćeg radnog vremena, uključujući četvorodnevnu radnu nedelju, otkrila su dva istraživačka centra, napominjući da će ta cifra danas verovatno biti još veća. Naime, Island je prošle godine zabeležio brži privredni rast od većine evropskih zemalja, a njegova stopa nezaposlenosti jedna je od najnižih u Evropi, istakli su Institut za autonomiju u Ujedinjenom Kraljevstvu i Islandsko udruženje za održivost i demokratiju (Alda).
"Ova studija pokazuje pravu priču o uspehu: kraće radno vreme je postalo široko rasprostranjeno na Islandu... a ekonomija je i dalje jaka prema brojnim pokazateljima", rekao je Gudmundur D. Haraldsson, istraživač u Aldiju.
U dva velika ispitivanja između 2015. i 2019. godine, zaposleni u javnom sektoru na Islandu radili su 35 do 36 sati nedeljno, bez smanjenja plata. Mnogi od njih su ranije radili 40 sati nedeljno.
Produktivnost ista ili još bolja
Ispitivanja su uključivala 2.500 ljudi, više od jedan odsto radne populacije Islanda u to vreme, i bila su usmerena na održavanje ili povećanje produktivnosti uz poboljšanje ravnoteže između posla i privatnog života. Istraživači su otkrili da je produktivnost ostala ista ili poboljšana na većini radnih mesta, dok se dobrobit radnika "dramatično" povećala u mnogim segmentima, od percipiranog stresa i "sagorevanja na poslu" do zdravlja i ravnoteže između posla i života.
Nakon ovih studija, islandski sindikati su pregovarali o skraćenom radnom vremenu za desetine hiljada svojih članova širom zemlje.
Ekonomija Islanda je u 2023. porasla za pet odsto, što je stopa rasta koja je druga nakon Malte među bogatim evropskim ekonomijama, tvrdi Međunarodni monetarni fond u svom najnovijem svetskom ekonomskom pregledu. Ovo je mnogo više od prosečne stope rasta Islanda od skoro dva procenta u deceniji između 2006. i 2015. godine. Međutim, MMF predviđa znatno sporiji rast Islanda u ovoj i narednoj godini zbog pada domaće tražnje i usporavanja rasta potrošnje u turizmu. Inače, širom sveta sprovedena je serija eksperimenata sa četvorodnevnom nedeljom. Ovo uključuje uspešno ispitivanje 2022. u 33 kompanije, od kojih se većina nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama i Irskoj.
(Eupravo zato/jutarnji list)