Kazne za nestrpljive: Ova zemlja će kažnjavati putnike koji prerano ustaju sa sedišta u avionu

Putnici koji prerano ustaju iz aviona i ignorišu signal za vezivanje pojasa uskoro bi mogli da plate kaznu od oko 60 evra. Nova pravila u Turskoj imaju za cilj da uvedu red nakon sletanja i poboljšaju bezbednost u vazdušnom saobraćaju.

Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Putnici koji jedva čekaju da se let završi kako bi prvi izašli iz aviona, u Turskoj bi uskoro mogli da plate cenu svoje nestrpljivosti.

Naime, turske vlasti odlučile su da prekinu haos koji često nastaje odmah nakon sletanja, kada deo putnika ignoriše bezbednosne protokole, otkopča pojas i potrči ka izlazu.

Nestrpljenje košta 60 evra

Prema novom propisu, svi oni koji ustanu sa svojih sedišta i otkopčaju sigurnosni pojas pre nego što signal to dozvoli, rizikuju novčanu kaznu od 2.603 lire, što je oko 60 evra.

Ova mera je uvedena nakon brojnih žalbi na neodgovorno ponašanje putnika koji, osim što krše pravila bezbednosti, izazivaju frustracije među ostalima u kabini.

Inspekcije koje su sprovodili zvaničnici turske Direkcije za civilno vazduhoplovstvo potvrdile su da se pravilo o vezivanju pojasa ignoriše na velikom broju letova.

Iako je u mnogim zemljama već propisano da se pojas mora nositi dok god signal svetli, sankcije su do sada uglavnom bile rezervisane samo za ozbiljnije prekršaje poput pušenja u toaletu ili ometanja posade. Turska sada ide korak dalje.

Kazne i za avio - kompanije

U skladu sa novim pravilima, aviokompanije će biti obavezne da upozore putnike sledećom porukom: „Molimo vas da ostanete na svom sedištu i ne hodate kroz prolaz dok ne dođe vaš red za napuštanje aviona."

I same avio-kompanije snosiće odgovornost ukoliko se putnici masovno ne pridržavaju ove mere, pa su moguće i kazne za prevoznike koji ne reaguju.

Ova odluka izazvala je podeljene reakcije među putnicima. Dok jedni smatraju da je krajnje vreme da se uvede red, drugi tvrde da će sprovođenje ovog zakona biti izazov.

Ipak, turske vlasti poručuju: bezbednost i red u avionima nisu stvar ličnog izbora, već zajednička odgovornost.

(M.A./EUpravo zato/putnikofer.hr)