Koliko nas koštaju zimske gume? Od čega cena zavisi i kolike su kazne ako ih nemamo?

Vozači bi od 1. novembra do 1. aprila na svoja vozila trebalo da stave zimske gume.

Profimedia/BELGA PHOTO BENOIT DOPPAGNE Zimske gume bi, po pravilu, trebalo da se koriste od 1. novembra do 1. aprila

Svi vozači od 1. novembra moraju da imaju zimske gume na svojim automobilima u slučaju snega, leda ili poledice na kolovozu.

Iako zakon dozvoljava korišćenje letnjih guma u jesenjem periodu, dok su uslovi vožnje bezbedni, vozači se ipak podstiču da na vreme namontiraju zimske pneumatike i tako budu spremni za naredni period.

Najjeftiniji komplet pneumatika uoči zimske sezone košta oko 16.000 dinara, a u auto-servisima i vulkanizerskim radnjama gužve su već uveliko počele. Kako su rekli u jednom beogradskom servisu, oni već rade na zakazivanje, dok cene guma i njihove zamene variraju, preneo je Biznis.rs.

"Trenutno imamo ogromne gužve koje, po pravilu, kreću u drugoj polovini oktobra. Traju tokom celog novembra i u zavisnosti od vremenskih uslova ponekad se produže i na decembar", naveli su.

Cena zamene letnjih guma zimskim košta od 800 do 2.800 dinara po točku, u zavisnosti od veličine i vrste vozila. Za pikap, kombi i kombije sa duplim točkovima cene idu od 1.100 do 1.600 dinara.

Da li su dobre univerzalne gume?

Komentarišući cene novih guma, najtraženije su "all seasons", odnosno, univerzalne gume za sve vremenske prilike, iako stručnjaci iz automobilske industrije imaju podeljena mišljenja o ovim pneumaticima.

Naime, iako su praktične, nisu uvek idealno rešenje za sve vozače i uslove vožnje, posebno u regionima sa izrazitim sezonskim promenama.

Ove gume su dobar izbor za vozače u područjima sa blagim zimama i retkim snegom. Kombinuju karakteristike letnjih i zimskih guma, pružajući zadovoljavajuću vuču u umerenim uslovima i niskim temperaturama, bez jakih snežnih padavina ili leda. Pogoduju i vozačima koji ne žele sezonsku zamenu guma ili nemaju prostor za njihovo skladištenje.

Kolike su kazne ako nemamo zimske gume?

Vozilo koje nema zimske gume u ovim uslovima smatra se tehnički neispravnim, a kazne za to se kreću od 10.000 do čak 800.000 dinara, odnosno za pravna lica od 100.000 do 800.000 dinara, za preduzetnike od 50.000 do 200.000, a za fizička lica od 10.000 do 20.000 dinara.

Od čega zavise cene zimskih guma?

Zimske gume se mogu naći po ceni od 4.000 dinara (po jednom pneumatiku), pa do 30.000 dinara, zavisi od tipa vozila, veličine gume i preformansi.

"Imamo i gume koje koštaju do 50.000 dinara", dodali su iz servisa.

Stefan Stojanović 

Prilikom kupovine zimskih guma, vlasnicima se savetuje da provere da li gume imaju oznaku M+S (blato i sneg) ili simbol pahuljice (snow winter), jer to znači da su predviđene za zimske uslove.

Inače, cene zimskih guma zavise od dimenzija i brenda, ali je prosek za putnička vozila za najosnovnije pneumatike oko 6.000 dinara.

Za popularne srednje dimenzije (205/55 R16) renomirani brendovi kao što su "Michelin", "Continental" ili "Goodyear" koštaju između 8.000 i 12.000 dinara po gumi, dok su skuplji modeli, namenjeni za vozila viših performansi ili SUV modele, u rasponu od 15.000 do 20.000 dinara.

Hoteli za gume

Pošto mali broj građana može u svom stambenom prostoru da skladišti gume, posebno što su one prilično gabaritne, vozači ih obično čuvaju u servisu gde ujedno rade i zamenu. Na taj način su gume smeštene u kontrolisanim uslovima temperature i vlage.

Cene za ovu uslugu na mesečnom nivou se kreću od 600 do 1.000 dinara po pneumatiku.

Zašto prelazimo na zimske gume?

Zimske gume moraju imati šare duboke najmanje četiri milimetara, a tako su dizajnirane kako bi imale optimalne performanse na niskim temperaturama. Pri temperaturama nižim od sedam stepeni letnje gume postaju tvrđe i gube svoju efikasnost, dok zimske zadržavaju elastičnost i omogućavaju bolji kontakt sa podlogom.

Zato zimski pneumatici obezbeđuju veću stabilnost što smanjuje rizik od proklizavanja i gubitka kontrole nad vozilom. Imaju i kraći zaustavni put, pa na klizavim i mokrim putevima omogućavaju brže kočenje, što može biti presudno u kritičnim situacijama.

(EUpravo zato/Biznis.rs)