Snežana i Goran od stare štale napravili seosku kuću za odmor: On dobio otkaz, pa odlučio da pokrene biznis

Zahvaljujući predanom radu, Snežana i Goran Trajković, otvorili su objekat za turiste, a svakoga dočekuju domaćinski, uz čašicu rakije i domaću hranu.

Dejan Krsmanovic / Alamy / Alamy / Profimedia Ilustracija - srpsko selo

Kada je pre 17 godina Vranjanka Snežana Trajković sa suprugom Goranom odlučila da napusti grad i ode da živi na selo mnogi su ovu njihovu odluku ocenili kao korak nazad. Posebno kada su čuli da nameravaju da u selu Suvi Dol renoviraju kuću od blata staru više od 70 godina, u kojoj su nekada živeli Snežanini baba i deda. Oni se, međutim, nisu obazirali na ovakve i slične komentare nego su se još čvršće uhvatili za ruke i hrabro krenuli u ostvarenje životnog sna, piše Agroklub.

Dodatnu snagu u to vreme davala im je njihova ćerka, pa su sa još većim elanom krenuli da renoviraju ovu kuću sa pratećim ekonomskim objektima na placu od 1.200 metara kvadratnih. Najpre su je opšili betonskim prstenom kako bi sačuvali debele zidove. Odozgo su stavili drvene plafone, uradili novi krov, instalaciju…

Sve što su mogli sami da urade na svojoj kući ovo dvoje ljudi su uradili. Pri tome se nikada nisu odvajali od ćerke koja je sa njima gotovo non stop bila na gradilištu od svog šestog meseca pa do prvog rođendana koji su proslavili u svom novom domu.

"Danas živimo u prostoru bez izolacije jer imamo zidove koji su debeli više od 50 centimetara. Tada su nam govorili da ih srušimo i počnemo kuću od temelja. Iako smo bili mladi oduprli smo se tom pritisku i sada vidim koliko smo biliu pravu", počinje priču Snežana.

Planirali da otvore radionicu nameštaja, ali...

Predah u adaptaciji svog domaćinstva ove dvoje supružnika je napravilo sve do rođenja drugog deteta. Tada su počeli da sređuju letnjikovac koji su, poput ostalih objekata zadržali u svom gabaritu, onako kako je nekada izgledao. Plevnju (tavanski prostor iznad štale za seno, op. aut.) i štalu renovirali su kada su dobili treće dete.

Dok im je najmlađe dete bilo malo nisu mogli da se bave poljoprivredom, iako su živeli na selu. Zemlju su obrađivali Snežanini roditelji, a oni im pomagali. To je trajalo sve do trenutka dok njen suprug nije proglašen tehnološkim viškom u firmi gde je radio. Tada su shvatili da moraju da pokrenu novi posao kako bi za svoju porodicu i školovanje troje dece imali dovoljno novca.

"Prilikom renoviranja plevnje i štale mislili smo da na tom prostoru pokrenemo radionicu za izradu nameštaja. Odustali smo od ove ideje jer je ovakvih radionica bilo mnogo na našem području."

U tom periodu se ova mlada žena posvetila i proizvodnji povrća za svoju porodicu jer je želela da njena deca odrastaju na zdravoj hrani. Zbog toga je na parceli koja se nalazi tik uz kuću počela uz majčinu pomoć da uzgaja povrće. Dok je to radila neprestano je razmišljala i kako da postojeće resurse na svom poljoprivrednom gazdinstvu iskoristi za pokretanje novog posla i na taj način otrgne decu od telefona tako što će ih uključiti u rad.

Zbog toga je neprestano čitala o seoskom turizmu, pomno proučavajući zakone iz ove oblasti sa namerom da sa porodicom krene da se bavi ovim poslom.

Puno truda da bi nastala "Seoska kuća Mu Mu"

Nakon toga, prijavila se na konkurs Ministarstva za turizam za dobijanje novčanih sredstava sa ciljem da ih uloži u opremanje objekta na svom gazdinstvu za ovu svrhu. Sredstva koja su dobili bila su dovoljna samo za polovinu radova, pa su zbog toga opet morali iz drugih izvora da pronalaze novac, ali i da zasuču rukave i sami odrade sijaset poslova, počevši od keramike, izolacije, pravljenja neophodnog nameštaja…

“Dok je suprug lepio pločice znala sam da fugujem zato što smo u to vreme zbog korone teško dolazili do majstora. Morali smo nekako da se snalazimo kako bi na vreme završili objekat", ističe Snežana.

Zahvaljujući predanom radu, na mestu gde su nekada bile štala i plevnja, otvorili su objekat za turiste sa dve smeštajne jedinice pod nazivom "Village house Moo Moo" (u bukvalnom prevodu, Seoska kuća Mu Mu).

Gosti stigli posle nekoliko dana od otvaranja

Snežana nam priča da su ostali u šoku kada su im gosti zakucali na vrata posle samo nekoliko dana od otvaranja. U domaćinima je odmah proradila čuvena vranjanska gostoljubivost, požurili su da ih najpre smeste, a potom i da ih okrepe jelom i pićem koje sami prave u svom domaćinstvu.

Onako kako su dočekali svoje prve goste ova složna porodica je dočekala i sve naredne. Svakoga od njih su širokogrudo primili u svoj dom, pokazali kako žive, uzgajaju povrće, obrađuju vinograd, prave kompost… Zbog toga im se pojedini gosti stalno vraćaju, a kada neki od njih kažu da su i sami počeli nešto da rade od onoga što su čuli i vodeli kod njih, onda su najsrećniji. Srećni su i kada oni nauče nešto novo od svojih gostiju.

Zbog toga im se pojedini gosti stalno vraćaju, a kada neki od njih kažu da su i sami počeli nešto da rade od onoga što su čuli i vodeli kod njih, onda su najsrećniji. Srećni su i kada oni nauče nešto novo od svojih gostiju.

"Od jednog gosta naučili smo kako da od našeg grožđa za nekoliko dana napravimo belo i roze vino, ali i kako da ispečemo rakiju. Drugi je sa mojim mužem otišao u vinograd i pokazao mu određene cake za njegov bolji uzgoj", kaže za kraj Snežana, ističući da će period do početka nove turističke sezone sa svojom porodicom iskoristiti za krečenje, farbanje i generalno sređivanje smeštajnih kapaciteta.

(EUpravo zato/Agroklub)