Trgovinski odnosi između Nemačke i Sjedinjenih Američkih Država ulaze u sve neizvesniju fazu.
Nepredvidive izjave Donalda Trampa i odsustvo konkretnog rešenja kada je reč o carinama stvaraju ozbiljne probleme za nemačke izvoznike.
U maju je izvoz iz Nemačke u SAD, njenog najvažnijeg trgovinskog partnera, pao na najniži nivo u više od tri godine, pokazuju podaci Saveznog zavoda za statistiku.
Samo u tom mesecu zabeležen je pad od 7,7 odsto u odnosu na april, na ukupno 12,1 milijardu evra. Pad je zabeležen i prethodnog meseca.
Predsednik Udruženja izvoznika BGA, Dirk Jandura, upozorava da je situacija u spoljnoj trgovini "dramatična" i da bi mogla dodatno da se pogorša.
"Uticaj Trampove carinske politike sve se više oseća", kaže on.
Tramp je početkom jula pomerio najavljene carine sa 10. jula na 1. avgust, ali istovremeno nagovestio nove dažbine za azijske zemlje poput Japana, Južne Koreje i Malezije. Međutim, ni 1. avgust, kako kaže, ne mora biti krajnji rok, što dodatno pojačava neizvesnost.
"Iako Evropska unija još uvek nije dobila nove konkretne carinske zahteve iz Vašingtona, rizik i dalje lebdi nad evropskim izvozom kao Damoklov mač", izjavio je Karsten Brecki, glavni ekonomista ING banke.
Nemački izvoz u SAD je u prvom kvartalu još bio stabilan zahvaljujući ranijim narudžbinama, ali sada proizvođači osećaju posledice.
Ukupan izvoz iz Nemačke u svet opao je u maju za 1,4 odsto u odnosu na april, na 129,4 milijarde evra.
Tomas Gicel iz VP banke objašnjava da se efekti ranijih isporuka sada "okreću protiv izvoznika". Tramp je ranije najavio sveobuhvatan paket carina, ali je zbog turbulencija na berzi mnoge mere privremeno odložio.
Već sada se na proizvode iz EU primenjuje osnovna carina od 10 odsto, dok se dodatne dažbine od 25 odsto odnose na uvoz automobila i auto-delova, a na čelik i aluminijum čak 50 odsto. U slučaju da pregovori sa EU ne donesu rezultat, Tramp je zapretio i carinama do 50 odsto.
Još uvek se ne zna šta tačno znači novi rok do avgusta, a iz Evropske komisije poručuju da su pregovori u toku.
Iako Udruženje izvoznika BGA poziva na postizanje sporazuma, predsednik Jandura ističe da "dogovor ne sme biti po svaku cenu".
Nemačka privreda ne trpi samo zbog trgovinskih tenzija sa SAD.
Naime, izvoz u Kinu je takođe opao, za 2,9 odsto u maju, i iznosio je 6,8 milijardi evra. Kina, koja je nekada služila kao jeftina proizvodna baza, sada postaje ozbiljan konkurent, posebno u oblasti električnih automobila.
Pad beleži i uvoz u Nemačku koji je smanjen je za 3,8 odsto i iznosio je 111,1 milijardu evra.
Sirus de la Rubia, glavni ekonomista Hamburg komercijalne banke, upozorava da to može ukazivati na slabljenje domaće potrošnje i privrede.
Uprkos rastu BDP-a od 0,4 odsto u prvom kvartalu, sve slabija spoljna trgovina preti da Nemačku gurne nazad u recesiju.
(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)