Potez koji je izazvao političku buru! Zemlja iz našeg komšiluka mogla bi da održi referendum o uvođenju evra

Najava referenduma o uvođenju evra u Bugraskoj izazvala je političku buru u Sofiji. Kritičari su optužili bugarskog predsednika Rumena Radeva da podstiče strahove od evra i da se opire punoj integraciji Bugarske u EU.

Rumen Radev Foto: roibu/Shutterstock

Bugarski predsednik Rumen Radev, koga kritičari često optužuju da zastupa proruske stavove, najavio je nameru da pokrene nacionalni referendum o odlaganju uvođenja evra – svega nekoliko nedelja pre nego što se očekuje da Bugarska dobije zeleno svetlo za ulazak u evrozonu 2026. godine.

Ovaj potez izazvao je političku buru u Sofiji, a jedan od predsednikovih savetnika podneo je ostavku u znak neslaganja s tom odlukom. Kritičari optužuju Radeva da koristi strah građana od inflacije koju bi evro mogao da izazove i da se protivi punoj integraciji Bugarske u EU – i to baš na Dan Evrope.

"Ne vidimo uverljive korake vlade u pravcu očuvanja kupovne moći građana i konkurentnosti privrede, što izaziva zabrinutost u javnosti. Osnovni principi demokratije moraju se poštovati, a institucije s veoma niskim legitimitetom ne bi smele da donose odluke o budućnosti zemlje bez konsultovanja sa građanima", izjavio je Radev.

Premijer Rosen Željazkov optužio je predsednika da temu evra koristi za promociju svog budućeg političkog projekta. On je pozvao sve poslanike koji podržavaju punu integraciju Bugarske u EU da to jasno pokažu glasanjem za uvođenje evra.

Zanimljivo je da je Radev pre dve godine odbio zahtev proruske partije Vazraždane za održavanje referenduma o evru, uz obrazloženje da pravo EU ne dozvoljava takvo glasanje. Uvođenje evra je, podseća se, deo obaveza koje je Bugarska preuzela ulaskom u EU, a tempo pristupanja zavisi od spremnosti zemlje.

Foto: EC - Audiovisual Service

Gde je Bugarska trenutno kad je evrozona u pitanju?

Stranka Vazraždane, međutim, iskoristila je situaciju da tvrdi kako je predsednikova odluka posledica diplomatskog pritiska i čak sugerisala da je Radev dobio "instrukcije" iz inostranstva. Njihovo poslednje međunarodno delovanje uključuje potpisivanje sporazuma o saradnji s Putinovom partijom Ujedinjena Rusija, kao i posetu lidera stranke Kostadina Kostadinova vojnoj paradi u Moskvi 9. maja.

Bugarska se trenutno nalazi u završnoj fazi procesa pristupanja evrozoni. Vlada u Sofiji zatražila je vanredni izveštaj o konvergenciji, koji bi Evropska komisija trebalo da objavi 4. juna, a očekuje se pozitivan ishod. Konačnu odluku o ulasku Bugarske u evrozonu doneće Evropska komisija i Evropska centralna banka 8. jula.

Ipak, referendum o ovoj temi ne može biti održan pre tog datuma, jer jedino bugarski parlament ima ovlašćenje da ga raspiše. Kako objašnjava politički analitičar Teodor Slavev iz Bugarskog instituta za pravne inicijative, Radev ovim potezom jasno pokazuje da ulazi u partijske vode.

"Rumen Radev pokreće referendum o evru, što je populistički korak ka njegovom političkom projektu", rekao je Slavev.

Parlamentarna većina koju čine GERB, koalicija PP-DB i DPS – Novi početak, ima 131 od ukupno 240 poslanika u Narodnom sobranju i već je najavila da će predsednikovu inicijativu brzo odbaciti.

Podsećamo, Ustavni sud Bugarske je pre samo godinu dana, odgovarajući na sličan zahtev stranke Vazraždane, presudio da referendum o uvođenju evra nije dozvoljen. Sud je istakao da će Bugarska usvojiti evro kada ispuni potrebne kriterijume, budući da je već preuzela obavezu da pristupi evropskoj monetarnoj uniji.

(EUpravo zato)