Reforma kojom će se nakon predstojećih izbora u Nemačkoj smanjiti broj poslaničkih mesta u nemačkom Bundestagu, donjem domu parlamenta, za više od 100, omogućiće godišnju uštedu od oko 125 miliona evra (131 milion dolara), prema proračunima Nemačkog ekonomskog instituta (IW).
Ovom reformom biće fiksiran broj poslanika u Bundestagu na 630. Prema prethodnom izbornom zakonu, broj poslaničkih mesta nije bio fiksan, već su se dodatni mandati dodeljivali kako bi se ukupni broj poslanika u parlamentu uskladio sa proporcionalnim glasovima koje su stranke osvojile nakon sabiranja rezultata direktnih izbora u izbornim jedinicama.
Kao rezultat toga, broj poslanika u Bundestagu varirao je nakon svakih nacionalnih izbora, a najnoviji sastav parlamenta, formiran nakon izbora 2021. godine, dostigao je rekordnih 736 poslanika.
Studija IW-a naglašava da su uštede koje će proizaći iz smanjenja broja poslanika relativno male u poređenju sa celokupnim budžetom nemačke vlade i da one neće imati značajan uticaj na rešavanje ključnih ekonomskih problema u zemlji. Ipak, ovaj ekonomski institut smatra da se simbolični značaj reforme ne sme potceniti.
"Političari pokazuju da su spremni da smanje i sopstvene troškove. Ovo može biti dobar znak za politički izazovne naredne četiri godine", rekao je budžetski stručnjak Nemačkog ekonomskog instituta Tobias Hence.
Najveći deo procenjene godišnje uštede od 125 miliona evra dolazi od smanjenja troškova za plate poslanika, što će doneti uštedu od 13 miliona evra, zatim smanjenja budžeta za parlamentarne grupe, što će uštedeti 20 miliona evra, kao i od smanjenja broja pomoćnika i administrativnog osoblja koje radi za poslanike, što će doneti dodatnih 44 miliona evra uštede.
Pored ovih stavki, postoje i brojni drugi troškovi koji će biti smanjeni, uključujući troškove kancelarijskog materijala, putnih dnevnica i drugih administrativnih rashoda, što dodatno doprinosi ukupnoj proceni uštede.
(EUpravo zato)