Odluka o legalizaciji asistiranog samoubistva u Tosakni mogla bi da se suoči sa izazovom italijanske vlade predvođene krajnjom desnicom.
Toskana je odobrila zakon koji reguliše samoubistvo uz pomoć medicinske pomoći, čime je postala prva regija u Italiji koja je usvojila zakon o pravu na smrt.
Zakon zahteva da medicinska i etička komisija razmatra zahtev za prestanak života, odnosno za asistiranim samoubistvom, ne duže od 30 dana.
Ako je procedura odobrena, regionalne zdravstvene službe moraju obezbediti neophodne lekove i lekara u roku od 10 dana, dok svo medicinsko osoblje ima pravo da odustane.
Zakon je usvojen sa 27 protiv i 13 glasova u centralnoj italijanskoj regiji kojom upravlja levi centar.
"Zakon ne čini ništa više od pružanja objektivnih procedura i jasnoće", rekao je regionalni guverner Eugenio Đani uoči glasanja i dodao da se ovim postupkom šalje nacionalna poruka.
Italijanski ustavni sud presudio je 2019. da je asistirano samoubistvo legalno za pacijente pogođene ireverzibilnom patologijom sa nepodnošljivim fizičkim i psihičkim bolom, a da oni moraju biti sposobni da donesu slobodnu i svesnu odluku.
Uprkos presudi visokog suda, italijanski parlament nije usvojio nacionalni zakon o pravu na potpomognutu smrt.
Zakon u Toskani mogao bi da se suoči sa ustavnim izazovom ako vlada krajnje desnice premijerke Đorđe Meloni koja se široko protivi eutanaziji, oceni da je region prekoračio svoja ovlašćenja.
Samo nekoliko zemalja u Evropi dozvoljava potpomognuto ili asistirano samoubistvo, dok neke druge, poput Velike Britanije, raspravljaju o sopstvenoj politici i regulativi.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)