Paralizovani pacijenti prohodali uz pomoć specijalnih elektroda: Šta sve znamo o ovom poduhvatu?

Tim iz Lozane se nada da će stimulacija kičme i mozga u budućnosti moći da pojača oporavak kako bi pacijenti mogli da hodaju duže i brže.

Youtube/EPFL Pacijenti koji su nakon povreda kičme ostali paralizovani, mogu da hodaju zahvaljujući elektrodama u mozgu

Dva paralizovana pacijenta uspela su da hodaju na kratkim relacijama i čak idu niz stepenice nakon što su im u mozak ubačene specijalne elektrode.

Oba pacijenta su imala veoma ozbiljne povrede kičme zbog čega su nakon operacije bili oslonjeni na invalidska kolica.

Međutim, u prvom takvom pokušaju, hirurzi su koristili tehniku tzv. duboke moždane stimulacije kako bi "probudili" nervna vlakna u kičmenoj moždini i uspostavili kontrolu nad nožnim mišićima.

Volfgang Jeger (54) je polomio vrat na skijanju 2006, ali otkad su mu implantirane elektrode pre dve godine, intenzivno je radio sa fizioterapeutima kako bi povratio pokrete svojih udova.

"Kad hoću, mogu malo da hodam ili da se penjem uz stepenice i silazim niz njih, ili ako mi je nešto potrebno iz kuhinje, mogu da ustanem. Tehnologija je sve bolja i bolja. Mislim da nam u budućnosti više invalidska kolica neće biti potrebna. To je dug put, ali mislim da će nam se snovi ostvariti", uveren je Jeger.

Naučnici sa Švajcarskog federalnog tehnološkog instituta u Lozani su koristili veštačku inteligenciju kako bi mapirali sve neurone u mozgu koji pomažu miševima i pacovima da hodaju.

Na njihovo iznenađenje, utvrđeno je da je regija hipotalamusa zadužena za uzbuđenje i motivaciju, ima ulogu i u hodanju.

Nakon uspešnih testova na glodarima, švajcarski tim je ubacio elektrode u hipotalamus nekoliko pacijenata.

Tehnika, koja se već koristi kako bi se kontrolisala drhtavica kod obolelih od Parkinsonove bolesti, sprovedena je dok su pacijenti bili potpuno budni.

Na taj način su hirurzi mogli da budu sigurni da su dostigli pravu tačku u mozgu i odgovarajuću jačinu stimulacije.

"Čim je elektroda smeštena i kada smo obavili stimulaciju, prva pacijentkinja je odmah rekla 'Osećam noge'". Kada smo pojačali stimulaciju, rekla je da ima poriv da hoda", objasnila je profesorka Džoslin Blok koja je vodila operaciju u Univerzitetskoj bolnici u Lozani.

Naučnici smatraju da je mozgu potrebno da se oporavi od paralize.

Dva pacijenta se nisu potpuno oporavila od svojih povreda, ali su u mogućnosti da na kratkim relacijama hodaju uz pomoć štapa ili hodalice.

Tim iz Lozane se nada da će stimulacija kičme i mozga u budućnosti moći da pojača oporavak kako bi pacijenti mogli da hodaju duže i brže.

(EUpravo zato/Sky news)