Nasilje prema deci u stalnom porastu: Na stotine miliona mladih u svetu trpi neki oblik zlostavljanja i zanemarivanja

Svake godine, svuda u svetu obeležava se 19. novembar kao Svetski dan prevencije zlostavljanja dece, sa ciljem podizanja nivoa svesti i povećanja osetljivosti na pojavu nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja dece.

Foto: Dragana Udovičić Nasilje nad decom i ženama

Fondacija Svetskog samita žena (WWSF), nevladina organizacija, pokrenula je 2000. godine obeležavanje 19. novembra kao Svetskog dana prevencije zlostavljanja dece.

Ova fondacija je, zajedno sa međunarodnom koalicijom organizacija za zastupanje žena i dece, mobilisala vlade i društva da preduzmu mere i spreče zlostavljanje dece.

Zlostavljanje dece težak je problem koji izaziva brojne posledice na njihov razvoj.

Svetska zdravstvena organizacija smatra da zloupotreba ili zlostavljanje dece obuhvata sve oblike fizičkog i emocionalnog zlostavljanja, seksualnu zloupotrebu, zanemarivanje ili nemaran postupak, komercijalnu ili drugu ekspoloataciju što dovodi do stvarnog ili potencijalnog narušavanja zdravlja deteta, njegovog preživljavanja, razvoja ili dostojanstva u okviru odnosa koji uključuje odgovornost, poverenje ili moć,navodi Gradski zavod za javno zdravlje.

Prava deteta se krše na najrazličitije načine i na različitim nivoima: od manipulisanja decom u reklamne svrhe, političke promocije, eksploatacije dečijeg rada, nepoštovanja njihovog identiteta i integriteta do teških oblika zlostavljanja i zanemarivanja.

Stravična statistika o nasilju nad decom

Svako drugo dete uzrasta 2-17 godina u svetu iskusi neki vid nasilja.

Na svakih 7 minuta jedno dete umre od posledica nasilja.

Skoro 3 od 4 deteta uzrasta 2-4 godine (300 miliona dece u svetu) trpi ponovljeno fizičko kažnjavanje ili psihičko nasilje od strane roditelja ili staratelja.

Gotovo 120 miliona devojčica uzrasta ispod 20 godina je iskusilo neki vid prisilnog seksualnog kontakta.

Nasilje ostavlja brojne fizičke, emocionalne i socijalne posledice, kako po samu žrtvu, tako i po njenu porodicu i okruženje.

Osobe koje su u detinjstvu bile 4 i više puta izložene nasilju imaju gotovo 7 puta veću šansu da u kasnijem životu ponovo postanu žrtve ili čak počionioci nasilnih radnji, i gotovo 30 puta veću šansu da izvrše samoubistvo.

Dečaci koji su iskusili fizičko ili seksualno nasilje imaju čak 14 puta veću šansu da u budućnosti budu počinioci partnerskog nasilja, dok devojčice koje su iskusile ovaj vid nasilja u budućnosti imaju 16 puta veću šansu da budu žrtve nasilja od strane partnera.

Nasilje nad decom u konstantnom porastu

Nasilje nad decom je u konstantnom porastu. Javlja se u različitim oblicima i pronalazi najrazličitije kanale, naročito kad je reč o nasilju koje nije vidljivo na prvi pogled, kao što je vršnjačko nasilje u školama i zlostavljanje putem interneta tzv. "cyberbulling" čega roditelji najčešće nisu ni svesni.

Kako navodi Gradski zavod za javno zdravlje, prema statistici Ujedinjenih nacija, 150 miliona devojčica i dečaka u svetu, žrtve su seksualnog nasilja, a između 133 i 275 miliona dece godišnje svedoci su nasilja u porodici.

(M.A./EUpravo zato)