Evropska zemlja koja će izdati više od pola miliona radnih viza: Mogu da ih dobiju samo radnici van EU

Italija planira da legalnim putem primi gotovo pola miliona radnika izvan EU do 2028. kako bi ublažila manjak radne snage i odgovorila na demografske izazove.

Radnici u Napulju Foto: ceradapi/Shutterstock

Italija će od 2026. do 2028. godine izdati gotovo 500.000 radnih dozvola za državljane zemalja van Evropske unije, saopštila je italijanska vlada. Ovo je deo šire strategije za širenje legalnih kanala imigracije usled hroničnog nedostatka radne snage.

Samo tokom sledeće godine, planirano je da se odobri ulazak za 164.850 stranih radnika, a cilj je da se do 2028. dostigne ukupan broj od 497.550 novih dozvola za rad.

Ovo je druga velika odluka premijerke Đorđe Meloni po ovom pitanju otkako je pre skoro tri godine stupila na čelo desničarske koalicione vlade. Vlada je već ranije odlučila da izda više od 450.000 radnih dozvola za period od 2023. do 2025. godine.

Paralelno sa otvaranjem zakonskih mogućnosti za strane radnike, Meloni ostaje oštra kada je reč o nelegalnim migracijama, ubrzava deportacije i suzbija aktivnosti humanitarnih organizacija koje spasavaju migrante na Sredozemlju.

"Kvote su određene na osnovu potreba koje su izrazili socijalni partneri i stvarnog broja zahteva za radne dozvole u prethodnim godinama, sa ciljem da program odgovori na realne potrebe privrede", navodi se u saopštenju vlade.

Italija, treća po veličini ekonomija evrozone, suočava se sa ozbiljnim demografskim izazovima, starenje stanovništva i opadajući natalitet, zahtevaju veći priliv strane radne snage. Samo tokom 2024. godine, u zemlji je zabeleženo 281.000 više umrlih nego rođenih, dok je broj stanovnika opao za 37.000 i sada iznosi 58,93 miliona, što je nastavak trenda koji traje već deceniju.

Plan vlade pozdravila je i poljoprivredna asocijacija Coldiretti, ističući da je u pitanju važan korak ka obezbeđivanju radne snage na njivama i u prehrambenoj industriji.

"Vlada će odlučno nastaviti da otvara legalne puteve za migracije, u korist ključnih sektora naše ekonomije", rekao je ministar unutrašnjih poslova Mateo Piantedozi za list La Stampa.

Prema istraživanju italijanskog Centra za javne finansije (Osservatorio Conti Pubblici), da bi Italija zadržala postojeći nivo populacije i usporila demografski pad, do 2050. godine morala bi da primi najmanje 10 miliona imigranata.

(EUpravo zato)