Da li ste znali da kravata potiče iz Hrvatske? Sada su komšije otvorile i jedinstven na svetu - muzej Cravaticum

U Zagrebu je otvoren jedinstven muzej kravate "Cravaticum" jer idejni tvorci tvrde da kravata vuče svoje poreklo upravo iz Hrvatske i to iz 17. veka. Organizatori žele da na taj način postave Hrvatsku na mapu sveta kao domovinu kravate.

Youtube printscreen/HRT Muzej kravata u Zagrebu

Iako svakodnevni modni dodatak - kravata krije romantičnu priču o svom nastanku tokom 400 godina svoje istorije, a često je imala velike simboličke uloge.

U zagrebačkom novootvorenom muzeju Cravaticum ćete pronaći jedinu kravatu na svetu otpornu na metke, videćete lutke dudovih leptira i svilenu nit ispod mikroskopa, moći ćete preko 3D eksponata konjanika "zakoračiti" u 17. vek i naći se usred Kravat pukovnije, ali isto tako ostati impresionirani vizijom kravate budućnosti Juraja Zigmana, najpoznatijeg hrvatskog modnog dizajnera, koji je među ostalima oblačio Bijonse, Nicki Minaž, Ritu Oru Kristinu Agileru, Kardi B i druge.

Youtube printscreen/HRT  Muzej Kravata, Cravaticum u Zagrebu

Najbolje je učiti kroz zabavu, naročito ako pričamo o mlađim generacijama i baš zato je ovaj muzej i osmišljen na način da puno činjenica i priča o kravati ispriča na zabavan i interaktivan način", kazao je Igor Miladinović, suvlasnik muzeja.

On je dodao da je njegova želja da posetilac nakon 40-ak minuta izađe srećniji i informisaniji, i da bude u teškoj nedoumici da izabere najbolju fotografiju iz muzeja jer ih je napravio stotinak.

Inače, kravata spada u red dekorativnih muških odevnih predmeta i smatra se da je nastala u Hrvatskoj. Najčešće je izrađena od svile ili od nekog drugog materijala.

Priča o kravati

Reč kravata je francuskog porekla (cravate) i izvedena je takođe od francuske reči za Hrvate (Croat). Priča o njenom nastanku vraća nas u XVII vek u period tridesetogodišnjeg rata.

Evropom se raširila zahvaljujući hrvatskim vojnicima. Oko 1635. godine, nekih šest hiljada vojnika i vitezova, stiglo je u Pariz kao podrška francuskom kralju Luju XIII. Među njima je bio veliki broj hrvatskih plaćenika koji su, predvođeni banom, ostali u službi francuskog kralja.

Tradicionalna uniforma sa vezanim, crvenim maramama oko vrata privukla je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljenje od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili viši činovnici. Oko 1650. godine ovaj stil prihvaćen je na francuskom dvoru i među buržoazijom tog vremena kao simbol elegancije.

U Englesku, kravatu je doneo Čarls Drugi, po povratku iz izgnanstva, a kravata je ubrzo osvojila, kao modni odevni predmet, čitavu Evropu.

Muzej je otvoren svakog dana od 10:00 do 20:00 časova, a ulaznice možete kupiti po ceni od 8 evra - koliko koštaju regularne, 5 evra za studente i učenike dok deca starosti do 7 godina ne plaćaju kartu.

(M.A./EUpravo zato/Euronews.com/wannabemagazine.com)