Evropski parlament glasaće sledeće nedelje o "predlogu za izglasavanje nepoverenja", odnosno glasanju o nepoverenju predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen i njenom kolegijumu komesara, prenosi Euronews.
Naime, rumunski poslanik u EP Đorđe Piperea, iz ultrakonzervativne stranke AUR, tvrdi da je prikupio 73 potpisa za svoj predlog - jedan više od minimuma od deset odsto poslanika u EP (72 potpisa), koliko je potrebno za pokretanje ovog procesa.
Prema informacijama iz Pipereinog kabineta, 32 potpisa dolaze iz njegove političke grupe, Evropskih konzervativaca i reformista (ECR), dok su ostali prikupljeni od poslanika krajnje desnih grupa Patriots for Europe (6), Europe of Sovereign Nations (26), kao i od nezavisnih poslanika.
Parlamentarne službe trenutno proveravaju i potvrđuju potpise, prema internim izvorima.
Nakon što se završi proces validacije, predsednica EP Roberta Mecola će zvanično obavestiti poslanike da je predlog za izglasavanje nepoverenja podnet.
Plenarna rasprava o zahtevu za ostavku mora biti zakazana najmanje 24 sata nakon najave, a glasanje mora uslediti najranije 48 sati nakon početka rasprave.
Prema izvorima iz Parlamenta koje prenosi Euronews, rasprava bi mogla da se održi u utorak, 8. jula, dok bi glasanje usledilo u četvrtak, 10. jula, pod uslovom da Mecola najavi predlog do kraja ove sedmice.
Međutim, bilo koji poslanik koji je potpisao predlog može u bilo kom trenutku povući svoj potpis. Ako broj potpisa padne ispod potrebnog praga od jedne desetine poslanika, postupak se zaustavlja.
Za usvajanje predloga potrebna je dvotrećinska većina među poslanicima koji su glasali, a ta većina mora predstavljati i većinu ukupnog broja poslanika.
Kolika je verovatnoća da predlog uspe?
Ovaj konkretni predlog ima veoma male šanse da bude usvojen, što je i sam Piperea priznao u intervjuu za Euronews.
"Biće glasanje protiv predloga, u to sam siguran, jer većina i dalje podržava Fon der Lajen. Čak i ako u toj većini postoji dosta nezadovoljstva, trenutno je neće naterati da podnese ostavku," rekao je on.
Ipak, rumunski poslanik se nada da bi inicijativa mogla da "otvori Pandorinu kutiju" i podstakne dodatne predloge za izglasavanje nepoverenja u narednim mesecima.
"Važno je da imamo demokratski proces kako bismo pokrenuli ovakvu raspravu. Čak i ako moj predlog ne uspe, verovatno će neki naredni uspeti", dodao je poslanik.
Tri glavne optužbe
Predlog se zasniva na tri glavne optužbe.
Prva se odnosi na razmenu SMS poruka između predsednice Komisije Ursule fon der Lajen i generalnog direktora kompanije Fajzera, Alberta Burle, tokom pregovora o vakcinama protiv COVID-19.
"Sud pravde EU u Luksemburgu je odlučio da Evropska komisija treba da objavi te SMS poruke, a Komisija je odbila zahtev. To je pitanje podele vlasti u demokratiji: ako ne možete da prihvatite odluku suda, to znači kršenje vladavine prava", tvrdi Piperea.
Ostale optužbe uključuju navodnu zloupotrebu post-COVID fondova i navodni pokušaj Evropske komisije da promoviše svoju zelenu agendu finansiranjem nevladinih organizacija koje bi lobirale kod poslanika Evropskog parlamenta.
Obe optužbe Komisija je negirala.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)