Evropski savet je odlučio da suspenduje određeni broj restriktivnih mera koje se odnose na Siriju s obzirom da se tamo promenila vlast nakon pada Bašara al Asada.
Time EU želi da podrži "inkluzivnu političku tranziciju" u Siriji, kao i njen brzi ekonomski oporavak, rekonstrukciju i stabilizaciju.
Na taj način bi trebalo da se olakša saradnja sa Sirijom, njenim narodom i preduzećima u ključnim sektorima energetike i transporta. Finansijske i bankarske transakcije bi trebalo da budu olabavljene.
Šta je Savet odlučio?
- suspenduju se sankcije u oblastima energetike (uključujući naftu, gas i električnu energiju) i transporta
- pet subjekata (Industrijska banka, Banka za popularni kredit, Štedionica, Poljoprivredna kooperativna banka i Sirijsko-arapske avio-linije) skidaju se sa liste onih koji podležu zamrzavanju sredstava i ekonomskih resursa, a sredstva i ekonomski resursi biće na raspolaganju na raspolaganje Centralne banke Sirije
- uvode se određeni izuzeci od zabrane uspostavljanja bankarskih odnosa između sirijskih banaka i finansijskih institucija unutar EU, kako bi se omogućile transakcije u energetici i transportu, kao i one u humanitarne i rekonstruktivne svrhe
- neograničeno se produžava primena postojećeg izuzetka kada je reč o humanitarnoj pomoći
- uvodi se izuzeće od zabrane izvoza luksuzne robe u Siriju za ličnu upotrebu
Nakon današnje odluke, Savet će nastaviti svoj rad i proceniti da li bi i dodatne ekonomske sankcije mogle da se ukinu ili ublaže.
Sa druge strane, na snazi ostaju sankcije koje se odnose na Asadov režim, sektor hemijskog oružja i ilegalnu trgovinu drogom, trgovinu oružjem, robu dvostruke namene, opremu za unutrašnju represiju, softver za presretanje i nadzor, kao i uvoz/izvoz sirijskog kulturnog nasleđa.
Kako se navodi, EU je sankcije koristila kao alat protiv Asada jer se smatra da je odgovoran za nasilnu represiju nad sirijskim civilima. Pad režima označio je početak nove ere.
"Svi Sirijci, kako u zemlji, tako i u dijaspori, treba da imaju priliku da učestvuju u obnovi svoje zemlje. EU stoji uz sirijski narod u ovom trenutku tranzicije", stoji u saopštenju Evropskog saveta.
HTS na čelu Sirije
Rat u Siriji je počeo 2011. godine, ali je dugogodišnji vladar Bašar al Asad svrgnut krajem 2024. kada je vlast preuzela islamistička grupa Hajat Tahrir al Šam (HTS). Uspostavljena je privremena administracija sačinjena uglavnom od lidera koji su vladali na severozapadu Sirije.
Da li će zapadne sankcije biti ukinute zavisi od toga kakva će biti "nova inkluzivna vlada", saopštio je specijalni izaslanik UN za Siriju Geir Pedersen.
"Nadam se da ćemo sa novom vladom od 1. marta moći da vidimo koje sankcije ćemo ukinuti", rekao je tokom posete Damasku.
(EUpravo zato)