Verbalni sukob između Bratislave i Kijeva intenzivirao se nakon što je otkazan sastanak s zvaničnicima Evropske unije na kojem je trebalo da se raspravlja o bezbednosti snabdevanja energijom.
Ministri Ukrajine i Slovačke trebalo je da se sastanu u Briselu kako bi razgovarali o posledicama isteka ugovora o tranzitu ruskog gasa prema Evropi kroz ukrajinske gasovode, koji je istekao 1. januara, uz posredovanje Evropske komisije.
Ukrajina: Slovačka iznosi lažne tvrdnje
Slovačka je želela produženje sporazuma i nastavak uvoza ruskog gasa preko Ukrajine, ali su njeni zahtevi odbijeni, što je dovelo do pretnji populističkog premijera Roberta Fica da će obustaviti preko potrebne isporuke električne energije Ukrajini i smanjiti podršku izbeglicama koji beže od rata u Rusiji.
Samo nekoliko sati pre nego što je briselski sastanak trebalo da počne, slovačka vlada izdala je saopštenje u kojem navodi da se ukrajinska strana povukla iz rasprava.
"Zbog činjenice da ukrajinska strana neće učestvovati... Evropska komisija je odlučila da otkaže sastanak", navela je slovačka vlada.
Međutim, govoreći za Politiko, ukrajinski ambasador pri EU, Vsevolod Čencov, izjavio je da su te tvrdnje lažne I da je sastanak inicirao Kijev kako bi raspravio Ficove pretnje da će obustaviti isporuku električne energije Ukrajini.
"Ukrajina je pokrenula mehanizam ranog upozorenja zbog pretnji da će biti zaustavljena isporuka električne energije, a ne zbog razgovora o tranzitu gasa", rekao je Čencov.
Velika kriza cena ili nestašica gasa?
Prema njegovim rečima, ukrajinski ministar energetike German Galuščenko planirao je da učestvovao u raspravama u Briselu, ali je bio prisiljen da ostane kod kuće zbog teške situacije u energetskom sektoru. Umesto prihvatanja ukrajinske ponude za onlajn sastanak, zvaničnici Komisije predložili su odlaganje za drugi datum, dodao je.
"Komisija je spremna da nastavi pregovore i raspravi učinke završetka tranzitnog sporazuma sa svim uključenim stranama. I dalje smo u bliskom kontaktu", izjavio je portparol izvršne grane EU za Politico.
U lobiranju za produženje ugovora o tranzitu gasa Slovačka i Mađarska tvrdile su da bi njegov prekid mogao da izazove veliku krizu cena ili nestašicu snabdevanja. Međutim, prema zvaničnicima EU, do sada se ti strahovi nisu obistinili.
(EUpravo zato/Index.hr)