Košta preuzeo družnost predsednika Evropskog saveta: "Proširenje na Zapadni Balkan je geopolitički imperativ"

"Evropska unija i zemlje kandidati moraju da rade napornije i brže, bez veštačkih rokova, ali i bez prepreka", naglasio je portugalski diplomata.

Alexandros Michailidis/Alexandros Michailidis Antonio Košta je preuzeo dužnost predsednika Evropskog saveta

Dosadašnji predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel predao je danas u Briselu dužnost Portugalcu Antoniju Košti, čiji će mandat na čelu Evropskog saveta zvanično početi 1. decembra.

Istog dana sa radom počinje i nova Evropska komisija.

Lideri EU izabrali su krajem juna bivšeg portugalskog premijera Antonija Koštu za predsednika Evropskog saveta.

Mišel je tu funkciju obavljao od 2019. godine.

Alexandros Michailidis/Alexandros Michailidis  Šarl Mišel


U obraćanju Košta je naglasio da se Evropa temelji na vrednostima, miru i napretku.

"Vrednosti su temelj na kome smo izgradili sve ostalo. One su uklesane u našim Sporazumima i postavljaju visoke standarde za sve nas, za naše institucije i građane" rekao je.

Posebno se osvrnuo na rat u Ukrajini rekavši da mir mora biti pravedan i zasnovan na međunarodnom pravu, a proširenje Unije na Zapadni Balkan i istok Evrope je nazvao "moćnim oruđem za mir, bezbednost i napredak".

"To je geopolitički imperativ. Evropska unija i zemlje kandidati moraju da rade napornije i brže, bez veštačkih rokova, ali i bez prepreka", naglasio je.

Alexandros Michailidis/Alexandros Michailidis 

Inače, predsednik Evropskog saveta odgovoran je za predsedavanje sastancima te institucije, koju čine šefovi država i vlada EU, i podsticanje njenog rada, osiguravanje pripreme sastanaka Evropskog saveta i kontinuiteta njegovog rada, u saradnji sa predsednicom Evropske komisije i na osnovu rada Saveta EU za opšte poslove.

U njegovoj nadležnosti je i da pomogne u olakšavanju kohezije i postizanja konsenzusa u Evropskom savetu i da predstavlja izveštaj Evropskom parlamentu nakon svakog sastanka Evropskog saveta.

Predsednik Evropskog saveta, takođe, osigurava spoljno predstavljanje EU, na nivou šefova država ili vlada, u pitanjima koja se odnose na zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku EU, zajedno sa šefom evropske diplomatije, kao i na međunarodnim samitima, uglavnom zajedno sa predsednicom Komisije.

Bira ga Evropski savet na mandat od dve i po godine koji može jednom da bude produžen.

(EUpravo zato)