Način na koji se izvode građevinski radovi se potpuno menja: I sve to uz pomoć 3D štampe!

I pored upotrebe manje količine materijala, novi temelji su i do četiri puta čvršći u poređenju sa konvencionalnim rešenjima.

Uz pomoć 3D štampe proizvode temelje za trafostanice Foto: Youtube/Hyperion Robotics

U okviru pionirskog projekta u Velikoj Britaniji, kompanija "National Grid" započela je testiranje temelja za trafostanice izrađenih pomoću 3D štampe.

Projekat se realizuje u saradnji sa finskom firmom "Hyperion Robotics" koja je specijalizovana za primenu aditivne proizvodnje u izradi prefabrikovanog betona.

Finska kompanija razvila je tehnologiju koja koristi 3D štampu za proizvodnju prefabrikovanog betona sa manjom količinom materijala, čime se povećava efikasnost i smanjuje ugljenični otisak.

Kroz ovu saradnju imaju za cilj da automatizuju proizvodnju niskougljeničnih temelja i tako optimizuju razvoj mrežne infrastrukture.

Testiranje 3D štampanih temelja

Prva faza projekta fokusira se na analizu upotrebljivosti 3D štampanih temelja na nekritičnim strukturama, poput temelja za stubove ulične rasvete.

Ovaj pristup bi mogao da posluži kao osnova za širu upotrebu na složenijim komponentama trafostanica, kao što su izolatori i prekidači. U budućnosti, ovakav metod bi mogao da donese značajne uštede.

Prema tvrdnjama kompanije "Hyperion", i pored upotrebe manje količine materijala, novi temelji su i do četiri puta čvršći u poređenju sa konvencionalnim rešenjima.

Kolika ušteda je moguća?

Temelji će biti projektovani i proizvedeni u Finskoj, dok će se laboratorijska ispitivanja sprovoditi na Univerzitetu u Šefildu. Po završetku laboratorijskih analiza, tokom 2025. godine sledi i terensko testiranje u inovacionom centru "Deeside", objektu u vlasništvu kompanije National Grid, u Severnom Velsu.

Statistički podaci pokazuju da dizajn ovih temelja omogućava:

  • uštedu od 70% u materijalu;
  • 80% manje zemljanih radova;
  • manju težinu za lakši transport;
  • smanjenje emisije CO2 za 65% kroz ceo životni ciklus proizvoda.

Ukoliko bi se ova ideja primenila širom infrastrukture kompanije "National Grid" tokom naredne decenije moglo bi da se uštedi do 705 tona betona i izbegne emisija 323 tone ugljen-dioksida, uz uštedu od približno 1,7 miliona funti.

Muhamed Šaban, vodeći inženjer za inovacije u ovoj kompaniji, istakao je da saradnja sa "Hyperion Robotics" predstavlja važan korak ka uvođenju inovativnih građevinskih praksi u cilju održivosti.

Dodao je da je reč o pionirskom projektu u Velikoj Britaniji koji može da promeni način na koji se izvode građevinski radovi u energetskom sektoru.

Izvršni direktor "Hyperion Robotics", Fernando De los Rios, ocenio je da je njihovo partnerstvo značajan momenat. Naglasio je da ova saradnja omogućava ubrzanje procesa dekarbonizacije građevinskog sektora uz pomoć savremenih inženjerskih rešenja i niskougljeničnih struktura izrađenih 3D štampom.

Projekat je finansiran sredstvima iz Ofgem programa Ofgem "Network Innovation Allowance", koji omogućava energetskim licenciranim operaterima finansiranje inovacija koje mogu da donesu dugoročne ekološke i finansijske koristi potrošačima.

(EUpravo zato/gradjevinarstvo.rs)