Bespovratna sredstva dodeljuju savezna vlada i pojedine pokrajine, a kompanije korisnice će obezbediti 3,3 milijarde evra iz svojih sredstava.
Projekti čija je ukupna vrednost 7,9 milijardi evra, pokrivaju ceo lanac vrednosti hidrogena, uključujući proizvodnju zelenog vodonika u elektrolizerima kapciteta 1,4 gigavata, koje pokreće energija iz obnovljivih izvora, kao i inovativna rešenja skladištenja vodonika ukupnog kapaciteta 370 gigavat-sati.
Podrazumeva se i ulaganja u infrastrukturu cevovoda dužine do 2,000 kilometara za transport vodonika, kao i korišćenje organskih jedinjenja nosača vodonika u tečnom stanju za transport oko 1,800 tona godišnje.
Na ovaj način država se nada da će dodatno podstaći dekarbonizaciju energetski intenzivnih sektora u Nemačkoj kao što su proizvodnja čelika i hemijska industrija.
Nekoliko projekata će formirati međudržavne klastere cevovodne, skladišne i proizvodne infrastrukture sa vezama za industrijske potrošače u energetski intenzivnim sektorima. To se odnosi na recimo industriju čelika i hemijsku industriju, pojasnilo je Savezno ministarstvo za ekonomiju i klimatsku akciju.
Drugi projekti su namenjeni uvozu vodonika u Nemačku iz susednih zemalja kao što je Holandija, piše u saopštenju ministrastva.
Ministar Robert Habek je rekao da na ovaj način Nemačka preduzima važan korak ka klimatski neutralnoj i održivoj ekonomiji u Evropi ali i šire.
„Efikasna infrastruktura vodonika igra ključnu ulogu u omogućavanju dekarbonizacije industrije i energetskog sektora", kazao je on.
Inače, Evropska komisija je odobrila državnu pomoć Nemačkoj u februaru, u okviru trećeg talasa odobravanja važnih projekata od zajedničkog evropskog značaja, u ovom slučaju za vodonik, pod nazivom Hy2infra, a sada je nemačka vlada dodelila odluke o finansiranju kompanijama.
Prvi i drugi talas IPCEI za vodonik već su sprovedeni, pod nazivima Hy2Tech i Hy2Use, dok četvrti talas, Hy2Move, tek treba da bude pokrenut.
(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)