Evropu čekaju toplotne krize: Sada je više nego ikada potrebna strategija za hlađenje

Sa sve učestalijim toplotnim talasima, eksperti upozoravaju da bez sveobuhvatne strategije za hlađenje, EU rizikuje energetske kolapse, ekonomske gubitke i krizu javnog zdravlja.
Foto: ANTONY DICKSON / AFP / Profimedia

Dok Evropa decenijama sistematski razvija strategije za grejanje, oblast hlađenja ostaje zapostavljena - a sve je jasnije da je bez nje nemoguće obezbediti zdravlje, energetsku stabilnost i bezbednost građana u uslovima sve učestalijih toplotnih talasa.

Prema analizi Atlantskog saveta, dok su grejanje i zimska energetska bezbednost definisani kroz organizovane državne mere poput strateških rezervi gasa i subvencija, hlađenje se u Evropi razvijalo stihijski.

Sistem je neravnomerno raspoređen, neefikasan i često dostupan samo imućnijima, upozorava analitičar Andrej Kovatariju.

Klima-uređaji - luksuz za bogate?

Rast broja klima-uređaja u Evropi najviše se beleži u poslovnim prostorima i domovima građana sa višim prihodima. Međutim, veliki deo tih sistema je zastareo, loše održavan i postavljen u zgradama bez adekvatne izolacije, što dodatno opterećuje elektroenergetsku mrežu.

Za razliku od grejanja, koje je uvršteno u javne i energetske politike, hlađenje je prepušteno pojedinačnim odlukama - "po domaćinstvu i kancelariji", bez šire strategije i planiranja, kaže Kovatariju. Zbog toga je čitava oblast neregulisana i nepravedno raspodeljena.

Vrućina razara infrastrukturu

Toplotni talasi ne samo da povećavaju potrošnju struje, već trajno oštećuju energetsku infrastrukturu. Suše smanjuju proizvodnju hidroelektrana, visoke temperature onemogućavaju hlađenje reaktora u nuklearkama, a vrućina pregreva transformatore i provodnike.

Zbog toga se države sve više oslanjaju na fosilna goriva - gas i ugalj, što povećava i zavisnost od spoljnih isporuka, pa i iz Rusije. Istovremeno, rastu emisije gasova staklene bašte, a električna energija postaje skuplja, posebno za siromašnije građane koji je sve teže mogu priuštiti.

Hlađenje mora postati deo energetske politike

Rešenja poput daljinskog hlađenja, energetski efikasnih zgrada i urbanističkih prilagođavanja mogu ublažiti posledice toplotnih talasa, smanjiti potrošnju goriva i omogućiti pravedniji pristup hlađenju.

Kovatariju naglašava potrebu za javnim i privatnim ulaganjem, kao i za modernizaciju postojećih sistema.

"Hlađenje nije luksuz, ono postaje ključni faktor za očuvanje zdravlja, ekonomske sigurnosti i otpornosti na klimatske krize", zaključuje autor, uz upozorenje da Evropa bez jasne strategije za borbu protiv vrućina rizikuje česte energetske i društvene krize.

(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)