Jedna flaša vina košta kao polovina stana u Beogradu! Od cene najskuplje boce može da vam se zavrti u glavi

Objavljena lista 50 najskupljih vina u svetu. Ukupno 44 njih se proizvodi u Francuskoj, a "uljezi" su takođe iz zemalja Evrope.

Virginija Vaidakaviciene / Panthermedia / Profimedia

Najskuplja boca vina košta vrtoglavih 35.000 evra, pokazao je najnoviji izveštaj Wine-Searcher-a, najvećeg internet pretraživača za vina i alkoholna pića sa bazom podataka koja sadrži cene oko 20 miliona proizvoda, sa 36.000 prodajnih mesta u 126 država.

Ovo je objavljeno u sklopu izveštaja o 50 najskupljih vina u 2024. godini, mešu kojima je čak 44 vina iz jedne evropske zemlje – Francuske. Dominiraju dve vinarije – Leroy Domaine D’Auvenay i Domaine de la Romanée-Conti – i svi su iz Burgundije, sa izuzetkom Jean-Louis Chave koja se nalazi u Severnoj Roni.

Lista za 2024. slična je onoj iz prethodne godine, ali sa nižim cenama za najskuplja vina, u proseku smanjenim za 12 do 15 odsto. I dalje na tronu, kao i prethodnih godina, nalazi se Leroy Musigny Grand Cru, čija je cena u odnosu na 2023. godinu pala za čak 24 odsto i sada iznosi više od 37.000 dolara po boci, što je oko 35.000 evra.

Za poređenje, ovo vino je pre četiri godine koštalo u proseku 15.000 evra, što jasno pokazuje koliko su cene vina u poslednje vreme globalno porasle. Ovaj trend najbolje ilustruje podatak da je prosečna cena 10 najskupljih vina sa Wine-Searcher liste pre četiri godine bila oko 7.400 evra, dok je ove godine dostigla više od 18.500 evra! Inflacija, međutim, teško može da objasni rast cena od čak 150 odsto.

Ali, vratimo se ovogodišnjoj listi najskupljih vina. Na drugom i trećem mestu našla su se vina Domaine de la Romanée-Conti, Romanée-Conti Grand Cru (23.000 evra) i Leroy Domaine d’Auvenay Chevalier-Montrachet Grand Cru (22.000 evra), koja potvrđuju prestiž Burgundije u svetu vina.

Kao što je rečeno, svega šest vina na listi nije iz Francuske. "Uljezi" su tri vina iz Portugala, dva iz Nemačke i jedno iz SAD, tačnije iz Napa doline u Kaliforniji. Valja primetiti i to da su i portugalska i nemačka vina sa liste slatka ili fortifikovana, što ukazuje na to da desertna vina i dalje zauzimaju značajno mesto među kolekcionarima.

(EUpravo zato)