Granični prelaz Markova noga–Lemos, koji povezuje Severnu Makedoniju i Grčku u području Prespanskog jezera, biće ponovo otvoren posle više od 50 godina.
To je dobra vest i za putnike iz Srbije koji ovim putem idu ka zapadnim i severozapadnim delovima Grčke.
Izgradnja novog prelaza deo je Prespanskog sporazuma iz 2018. godine, a radovi bi trebalo da budu završeni do 2028.
Prelaz Markova noga bio je u funkciji od 1959. do 1967. godine, nakon čega je zatvoren, a saobraćaj između Resena (Severna Makedonija) i Prespe (Grčka) prekinut. Novi projekat "BorPres2" obuhvata izgradnju kompletne granične infrastrukture sa obe strane, uz finansijsku podršku EU u iznosu od 80 odsto ukupne vrednosti od 7,7 mil EUR.
Prelaz će biti namenjen isključivo za putnička i motorna vozila, bez teretnog saobraćaja, a u planu je i dodatni pešački prelaz između sela Brajčino i Agios Germanos.
Pored olakšanog kretanja lokalnog stanovništva, plan je da se time podstakne razvoj ekoturizma jer je područje Prespanskog jezera i okoline, poznato po biodiverzitetu i zaštićenim zonama.
Na grčkoj strani predviđena je izgradnja nove zgrade za policiju i carinu, dok će u Severnoj Makedoniji biti renovirani postojeći objekti i obezbeđena nova oprema. Početak radova najavljen je za 2025. godinu, a završetak u februaru 2028.
Iako ovaj prelaz neće biti najkorisniji za one koji putuju prema Halkidikiju i centralnoj Grčkoj, predstavljaće značajnu prečicu za putnike koji idu iz pravca Ohrida ka destinacijama kao što su Florina, Kastorija, ali i dalje prema Janjini, Lefkadi i Parzi.
Trenutno se iz Srbije do tih delova Grčke putuje oko 2,5 sata, a očekuje se da bi put zahvaljujući novom prelazu mogao da traje manje od 45 minuta iz pravca Ohrida. Time će brojni turisti iz juga i jugoistoka Srbije dobiti alternativni i brži pravac ka grčkoj granici, bez zadržavanja na već opterećenim prelazima.
Otvaranje ovog prelaza je deo dogovora Atine i Skoplja, a realizuje se kroz IPA 3 program prekogranične saradnje EU.
Prema rečima makedonskog ministra unutrašnjih poslova Pančeta Toškovskog, cilj projekta jeste "bolja regionalna povezanost i obostrana korist za stanovnike".
Projekat finansira Evropska unija u okviru programa za podršku regionalnoj saradnji i integraciji zapadnog Balkana. Pored unapređenja saobraćaja i turizma, pomenuto je i moguće olakšavanje kulturne razmene i lokalne trgovine, mada se o ekonomskim efektima još ne iznose precizne procene.
(EUpravo zato/Ekapija)