Sada je izvesno, EU uvodi EES - novi sistem na granicama: Ukidaju se pečati u pasošima, stranci će biti fotografisani

Evropska unija uvodi novi elektronski sistem kontrole granica kojim će zameniti pečatiranje pasoša prilikom ulaska i izlaska iz šengenskog prostora. Umesto pečata, putnici izvan EU biće fotografisani, a njihovi biometrijski podaci digitalno čuvani, dok će sistem automatski pratiti dužinu boravka i slati upozorenja o prekoračenju dozvoljenog vremena.

Foto: PATRICK PLEUL / AFP / Profimedia

Pregovarači Saveta EU i Evropskog parlamenta postigli su dogovor o uvođenju novog elektronskog sistema ulaska/izlaska (EES).

Ovaj sistem bi trebalo da zameni dosadašnje pečatiranje pasoša pri prelasku granice. Dogovor sada treba da potvrde obe zakonodavne institucije, nakon čega će Evropska komisija doneti odluku o postepenom uvođenju sistema. Prelazni period trajaće šest meseci.

EES je zajednički elektronski sistem EU koji će beležiti i čuvati podatke o datumu, vremenu i mestu ulaska i izlaska državljana zemalja van EU koji prelaze spoljne granice Unije. Time će se trajno ukinuti praksa stavljanja pečata u pasoše.

Sistem će automatski računati koliko dugo ti ljudi mogu da borave u EU i slati upozorenja državama članicama kad neko prekorači dozvoljeni boravak.

Prvobitno je bilo planirano da sistem počne da se koristi još u novembru prošle godine, ali je odloženo jer nisu sve zemlje bile tehnički spremne. Zato je odlučeno da se sistem uvodi postepeno.

EES će se primenjivati i na ljude kojima je potrebna viza za kratkoročni boravak i na one koji dolaze iz zemalja koje su oslobođene obaveze posedovanja vize.

U prva dva meseca države članice mogu koristiti sistem bez biometrijskih podataka. Nakon tri meseca, najmanje 50% graničnih prelaza bi trebalo da koristi biometrijske podatke (poput otisaka prstiju i fotografija).

Potpuna primena sistema, uključujući obaveznu registraciju svih prelazaka, planira se do kraja prelaznog perioda. Tokom ovog perioda, pečati će se i dalje privremeno koristiti.

Granična policija će, u okviru novog sistema, uzimati otiske prstiju ili fotografisati strance koji prvi put ulaze u šengenski prostor.

Ti podaci će se čuvati digitalno, kako bi se precizno znalo ko ulazi u EU sa stranom putovnicom i da li je neko prekoračio dozvoljeni boravak od 90 dana.

(M.A./EUpravo zato)