Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković o tome kada ćemo se priključiti SEPA: Ovaj datum je ključan za odluku

Kada će Srbija biti primljena u Jedinstveno područje plaćanja u evrima (SEPA)?

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković Foto: Petar Aleksic/Kurir

Srbija bi 22. maja konačno trebalo da bude primljena u Jedinstveno područje plaćanja u evrima (SEPA), izjavila je na predstavljanju izveštaja o inflaciji guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković.

Kako je istakla, Srbija još nije pristupila Jedinstvenom području plaćanja u evrima "iako je bolja od drugih, ali su pred pristup Srbije menjana pravila".

Ona je istakla da ne postoje dodatni kriterijumi koje Srbija treba da ispuni za priključenje SEPA, čiji je cilj jeftino plaćanje u evrima, kao što je u dinarima u zemlji.

"Srbija je, dakle, ispunila uslove i usvojila odgovarajuće zakone. S obzirom na to da Evropska komisija nema primedbi, na sednici Evropskog platnog saveta 22. maja očekuje se da postanemo članica SEPA", rekla je Tabaković.

SEPA je panevropska inicijativa pokrenuta 2008, kojom se pojednostavljuju, ubrzavaju i harmonizuju elektronska plaćanja, uz što je veće moguće smanjenje troškova.

Da bi se neka od država priključila SEPA, mora da se u pravnom i tehničkom smislu uskladi sa propisima Evropske unije u oblasti platnih sistema, a važnu ulogu u takvom procesu imaju i nacionalne banke, koje u ime država, podnose prijavu za pristupanje SEPA.

Ko je od zemalja Zapadnog Balkana član SEPA?

Od početka godine sistema SEPA se pridružilo još nekoliko zemalja Zapadnog Balkana: Severna Makedonija, Crna Gora i Albanija.

Novčanice evra Foto: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP / Profimedia

O tome šta za njih predstavlja članstvo u SEPA već smo imali prilike da čujemo.

Kako je ovim povodom govorio ministar finansija Crne Gore Novica Vuković, Crna Gora je, postavši prva zemlja Zapadnog Balkana koja se pridružila SEPA geografskom području, načinila značajan korak ka finansijskoj integraciji sa Evropskom unijom (EU), što potvrđuje težnju ka ekonomskom napretku države, ali i regiona. Vuković je tom prilikom rekao da SEPA integracija nije samo standardizacija platnih sistema, već i povezivanje ekonomija, ubrzanje razvoja i unapređenje kvaliteta života građana Crne Gore.

Prema njegovim rečima, benefiti će biti najvidjiviji kada građani Crne Gore budu slali novac svojim porodicama, kada crnogorski preduzetnici budu brže i povoljnije poslovali sa partnerima u inostranstvu, i kada turisti budu koristili moderne kanale plaćanja.

O SEPA sistemu u Severnoj Makedoniji govorili su za EUpravo zato iz Narodne banke Severne Makedonije.

"Očekuje se da će ovaj proces doneti brojne koristi za celokupnu ekonomiju, koje će sigurno biti najvidljivije u pogledu uštede troškova i vremena prilikom obavljanja plaćanja prema zemljama Evropske unije. Ako se uzme u obzir da su trenutno troškovi plaćanja iz EU u zemlje Zapadnog Balkana 12 puta veći nego troškovi plaćanja među zemljama EU, SEPA bi trebalo da dovede do efikasnijih, isplativijih i bržih prekograničnih plaćanja", izjavili su za naš portal.

Pridruživanje SEPA predstavlja istorijski korak i za Albaniju.

"Učešće Albanije u geografskoj oblasti SEPA predstavlja istorijski korak za Albaniju, odražavajući godine posvećenog rada i nepokolebljive predanosti institucija, finansijskog sektora i partnera zemlje na usklađivanju sa evropskim standardima i principima. Uključivanje u SEPA imaće uticaj na finansijski i ekonomski razvoj Albanije, doprinoseći njenoj daljoj integraciji sa tržištem EU", izjavio je Gent Sejko, guverner Banke Albanije.

Kako će se odraziti na Srbiju, ostaje da se vidi posle 22. maja, sudeći po rečima guvernerke Narodne banke Srbije.

(EUpravo zato)