U Beču zabrinjavajući broj slučajeva malih boginja i hepatitisa A: Ko je najugroženiji?

Bečke zdravstvene vlasti upozoravaju na povećan broj infekcija malim boginjama i hepatitisom A, posebno među nevakcinisanim osobama i migrantima. Stručnjaci zato apeluju na građane da se vakcinišu.

Foto: Sergio Delle Vedove / Alamy / Alamy / Profimedia

Odeljenje za zdravstvo (MA 15) saopštilo je da je u glavnom gradu Austrije zabeležen porast slučajeva malih boginja i hepatitisa, prenosi Kronen Zeitung, uz detalje o tome šta se dešava i kako se zaštititi.

Bečki zavod za javno zdravlje nedavno je uputio upozorenje bolnicama, hitnim službama i ordinacijama.

Vrlo zarazna i potencijalno smrtonosna bolest

Male boginje su veoma zarazna virusna infekcija koja se manifestuje crvenim osipom po celom telu i visokom temperaturom.

Virus se prenosi kapljično i lako može zaraziti decu, ali i odrasle. Ukoliko se ne leče, mogu izazvati ozbiljne komplikacije kao što su mentalna zaostalost, paraliza, pa čak i smrtonosni encefalitis (zapaljenje mozga).

Već i sumnja na male boginje mora se prijaviti zdravstvenim vlastima. Grad Beč navodi da je od početka godine zabeleženo 59 potvrđenih slučajeva i 110 sumnjivih. Najveći broj registrovan je u martu, aprilu i junu.

Ko su najčešće zaraženi?

Prema informacijama gradskih vlasti, virus se najčešće širi među osobama koje odbijaju vakcinaciju, kako među lokalnim stanovništvom, tako i među migrantima koji nisu informisani o postojanju vakcine ili je svesno odbijaju.

Najefikasnija zaštita je vakcina koja je besplatna i obično se daje kao kombinovana vakcina protiv zauški, malih boginja i rubeole (MMR). Vakcinacija je moguća i za odrasle.

Hepatitis A: 124 slučaja zabeležena u Beču

U porastu je i broj slučajeva hepatitisa A. Od januara je prijavljeno 124 obolelih, a veliki broj dolazi iz prihvatilišta za beskućnike, zbog čega gradske vlasti dele informativne flajere na više jezika.

Hepatitis A je virusno oboljenje jetre koje se najčešće prenosi zagađenom vodom, kontaminiranom hranom ili preko površina (tzv. kontaktna infekcija). I susedne zemlje beleže porast obolelih.

„S obzirom na to da hepatitis A nema sezonski obrazac i na epidemiološku situaciju u okruženju, ne očekujemo da će broj zaraženih uskoro opasti", navodi bečko Odeljenje za zdravstvo.

Simptomi i vakcinacija

Bolest obično počinje povišenom temperaturom i stomačnim tegobama, a zatim dolazi do upale jetre i pojave žutice (žutilo kože i očiju).

Iako najčešće prolazi bez trajnih posledica, može biti opasna po život ako je jetra već oštećena.

Najbolju zaštitu pruža vakcina protiv hepatitisa A, ali za razliku od one protiv malih boginja, nije besplatna.

Cena jedne doze kreće se između 50 i 65 evra.

(M.A./EUpravo zato/index.hr)