"Meni na dar podarene od starijih, ti stariji izuzetni ljudi, potomci generacije onih pevača o kojima je Milman Peri pisalo i pripovedao jesu večeras u žiži moje pažnje i ljubavi. Oni su me ponajviše uzdigli do ovog priznanja", istakla je Svetlana Spajić, ovogodišnja Heroina nasleđa, za izvanredan doprinos očuvanju i promociji nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Plamena Halačeva, zamenica šefa delegacije EU u Srbiji rekla je na dodeli ove nagrade u Evropskoj kući da izbor Svetlane za ovogodišnju laureatkinju naglašava posvećenost EU očuvanju i proslavljanju jedinstvenog kulturnog nasleđa Srbije kao sastavnog dela zajedničkog evropskog nasleđa.
"Znam da se neki plaše da će se kulturni identitet Srbije izgubiti ulaskom Srbije u EU. Naprotiv, ono će nastaviti da živi, da se čuva i da se promoviše, i biće još bogatije kako Srbija bude napredovala na putu ka EU integracijama", istakla je Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU i dodala da treći put zaredom, nagrada "Heroji nasleđa" ide u ruke žene, čime se dodatno potvrđuje ključna uloga žena u očuvanju i promociji nasleđa.
"Divno je videti da se u Srbiji prenela ta strateška saradnja između Evropske unije i Evropa Nostre Srbija i da se na taj način u ovim, ne baš lakim vremenima, kroz ovu nagradu neke veoma važne vrednosti promovišu", istakla je Sneška Kvadlih Mihailović, generalna sekretarka Evropa Nostre.
DrSlavica Vujović, predsednica Evropa Nostra Srbije i predsednica žirija kazala je da je Svetlana Spajić istaknuta tradicionalna pevačica, zaštitarka nematerijalnog kulturnog nasleđa i kulturna aktivistkinja i da je ona dobila ovu prestižnu nagradu kako zbog svoje dugogodišnje posvećenosti očuvanju srpske i balkanske vokalne tradicije, tako i njenog neprocenjivog doprinosa istraživanju, dokumentovanju, interpretaciji i prenošenju tih tradicija novim generacijama.
Svetlana Spajić je svojim neumornim radom pokazala kako pojedinac može da ima ogroman uticaj na očuvanje i valorizaciju kulturnog nasleđa, čime je ona pravi uzor za buduće generacije, stoji u saopštenju Evropske kuće.
Kako se navodi, ono što Svetlanu izdvaja jeste njena sposobnost da na jedinstven način spoji tradicionalno sa savremenim, povezujući srpsko kulturno nasleđe sa evropskim muzičkim tokovima. Njen rad predstavlja most između prošlosti i sadašnjosti, lokalnog i međunarodnog. Kroz saradnju sa svetski priznatim umetnicima, Svetlana uspešno promoviše srpsko nematerijalno kulturno nasleđe na globalnoj sceni.
Spajić je imala važnu ulogu u projektima Marine Abramović, a 2011. godine angažovana je i u pozorišnom projektu „Život i smrt Marine Abramović", u režiji pozorišnog reditelja i umetnika Roberta Vilsona.
Učestvovala je i u brojnim muzičkim i pozorišnim projektima sa svetski poznatim umetnicima kao što su Janka Rupkina, Domna Samiu i Anthony Hegarty. Njeni nastupi na prestižnim festivalima i u koncertnim dvoranama poput WOMAD-a, WOMEX-a i Muzeja moderne umetnosti u Njujorku dodatna su potvrda njenog umetničkog i kulturnog zamaha.
Spajić svojim ličnim angažovanjem i kroz rad sa svojom pevačkom družinom inspiriše i mlade ljude da se posvete tradicionalnom pevanju, pokazujući tako da je kulturno nasleđe vitalan deo našeg identiteta i da ima značajnu ulogu u savremenom društvu.
Od posebnog je značaja to što Svetlana Spajić uspešno kombinuje umetnički rad sa kulturnim aktivizmom, čime doprinosi promociji politike očuvanja kulturnog nasleđa u širem društvenom kontekstu. Kao rezultat njenog rada, trajno su sačuvani I dokumentovani mnogi oblici muzičke baštine iz Srbije i regiona, stoji u saopštenju.
Odluku je doneo žiri u sastavu:
- dr Slavica Vujović, predsednica Evropa Nostra Srbije i predsednica žirija
- Sena Marić, Delegacija Evropske unije u Srbiji
- dr Dubravka Preradović, istoričarka umetnosti, Evropa Nostra Srbija
- Anita Mančić, glumica
- dr Katarina Živanović, kustoskinja, Evropa Nostra Srbija
- Stanka Čoban, dobitnica nagrade „Heroji nasleđa" za 2022. godinu
- Viktorija Aladžić, dobitnica nagrade „Heroji nasleđa" za 2023. godinu
Nagrada Heroji nasleđa osnovana je kako bi se prepoznali i slavili individualni napori građana u očuvanju kulturnog nasleđa.
Inicijativu je pokrenula Delegacija Evropske unije u Srbiji, u partnerstvu sa organizacijom Evropa Nostra Srbija.
(EUpravo zato/Delegacija EU u Srbiji)