U Beogradu su, u Muzejčiću Doma Jevrema Grujića, proglašene najbolje društveno odgovorne igračke u Srbiji – IGRAČKE SA SVRHOM 2024.
Tijana Adamov Ignjatović, osnivačica smotre IGRAČKE SA SVRHOM i udruženja ŽUTE PATALONE istakla je nedovoljno prepoznatu važnost odabira igračaka naglašavajući „da ono čime se dete danas igra, određuje kakav ćemo svet imati sutra.“ „Naročito nam je važno“ dodala je „da smo nagradili i inkluzivne igračke, koje su više od igračaka sa svrhom“.
Marija Ršumović, osnivačica Edukativnog kabineta i autor bloga Pitajte defektologa, "predsednica Tima počasnih selektora, obrazložila je odluku žirija u svom obraćanju, i naglasila: „Danas kada živimo u vremenu gde je smena informacija brza od izuzetne je važnosti obratiti pažnju na igre i igračke koje ne dolaze iz masovne proizvodnje, već je u njih dodatno uloženo vreme, trud i mašta, što im daje dodatnu vrednost. Igračke sa svrhom pružaju mogućnost da se čuje glas i manjih proizvođača, kao i pojedinaca koji mogu da nam ponude mnogo toga. U vreme kada se sve dešava na klik, bitno je da usporimo i dobro razmislimo o uticaju naših odabira na dečiji razvoj.“
Titulu i diplomu IGRAČKE SA SVRHOM 2024 osvojili su:
„IGRAČKE SA SVRHOM 2024 GRAND PRIX“:
1. „Nido paket igračka“, autorka Tamara Gajić, BUBBA IGRAČKE
„IGRAČKE SA SVRHOM 2024“:
1. „Program Poligoona – SvemirKo“, autorka Milana Hrnjez, Studio Designs
2. „Priče iz čarobne kutije“, autorski tim Zanatske radionice Kockica Eco Toys
„IGRAČKE SA SVRHOM 2024 GRAND PRIX – INKLUZIVNA IGRAČKA“:
1. „Tri praseta“ - adaptirana knjiga, autorka Biljana Stojanović, Piktoknjiga Niš
„SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA IGRAČKE SA SVRHOM 2024 ZA INKLUZIVNU IGRAČKU“:
1. „Bučni zeka“ - ritmička vežbanka autorskog tima OŠ Radivoj Popović, Beograd, u sastavu: Božidar Marković, Vuk Marinković, Miodrag Miletić (učenici) Ana Milanović, Bojana Đukanović (nastavnice).
„IGRAČKE SA SVRHOM 2024 – INKLUZIVNA IGRAČKA“:
1. „Azbuka malog Poletarca“, autorka Stanislava Rokvić, Edukativni centar Poletarac
2. „Luka i Mia uče delove tela“, autorke Svetlana Božović i Tijana Milovanović, Bamboo Center of Development
Odabir igračaka kojima je dodeljena Titula IGRAČKE SA SVRHOM i Titula IGRAČKE SA SVRHOM – Inkluzivna igračka, obavljao je tim počasnih selektora sastavljen od priznatih i dokazanih uglednih pojedinaca iz oblasti društveno odgovornog poslovanja, brige o dobrobiti dece, zdravstva, kulture, medija i obrazovanja.
Tim počasnih selektora 2024 radio je u sastavu:
1. Branislava Conić, Osnivačica Doma Jevrema Grujica u okviru koga se nalazi "Muzejčić", prvi muzej po meri deteta
2. Miša Stojiljković, novinar, psiholog, autor serijala “Tata, ti si lud”
3. Marija Ršumović, osnivačica Edukativnog kabineta i autor bloga Pitajte defektologa, PREDSEDNICA ŽIRIJA
4. Dr Otilija Velišek Braško, profesor Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača Novi Sad
5. Snežana Milanović, osnivač Centra za korektivnu gimnastiku i Senzorijuma - kabineta za ranu intervenciju i senzornu integraciju
6. Sunčica Maksimović, Autor serijala “Zemlja roditelja” RTS
7. Dr Tatjana Vukomanović, pedijatar i urednik portala Moj Pedijatar
Igračka koja osvoji titulu IGRAČKE SA SVRHOM je igračka koja ima dvostruku svrhu – potpomaže svrsishodno dečji razvoj ali je i društveno odgovorna. INKLUZIVNA IGRAČKA je igračke koje pomažu deci iz osetljivih grupa, sa dodatnim obrazovnim potrebama, da napreduju.
Uz titulu IGRAČKE SA SVRHOM dobija se diploma “IGRAČKE SA SVRHOM” i digitalni potpis «IGRAČKE SA SVRHOM», odnosno „IGRAČKA SA SVRHOM – INKLUZIVNA INGRAČKA“.
Inicijator smotre je UG «Žute Patalone–Inicijativa za proučavanje detinjstva i Koncept Inkubator društvene odgovornosti». «Verujemo da igračke nisu igračke, već sredstva za učenje. Takođe verujemo da učenje i obrazovanje počinju od prvog dana. Kada tome dodate da verujemo da je održivi razvoj neraskidivo povezan sa budućim generacijama jasno je zašto smo odlučili da naše IGRAĆKE SA SVRHOM prepoznamo kao društveno odgovorne, jer kvalitetno obrazovanja jeste jedan od Ciljeva održivog razvoja definsanih od strane Ujedinjenih nacija. Naša smotra pomaže da se igračke koje misle o dobrobiti deteta i njegovom razvoju prepoznaju, nagrade i podstaknu, kao i da se podrže oni koji su već krenuli tim putem. Da bi roditelji, staratelji i svi oni koji rade sa decom imali priliku da dobiju potvrdu da je igračka kvalitetna, naš stručni tim odlikuje takve igračke.» zaključuje Tijana Adamov Ignjatović, osnivačica UG Žute Patalone i smotre IGRAČKE SA SVRHOM.